15 Nëntor 2019

Njeriu nuk ia din vlerën rrenës, deri sa nuk të rren Qeveria e Kosovës

Prishtinë, 17 qershor - Mijëra banorë të Luginës së Preshevës dhe të Maqedonisë së Veriut që kanë ikur nga lufta dhe jetojnë qe 20 vite në Kosovë, ende nuk kanë dokumente të Kosovës, madje as të përkohshme.

"Që të mos shkruaj për histori të hershme 20 vjeçare, dua të filloj nga fushata e fundit e zgjedhjeve qendrore, në një pritje te Ramush Haradinaj, në pritjen e bërë pjesëtarëve të UÇPMB-s, duke u kërkuar votat e tyre dhe familjarëve të tyre, u garantoj që vendimi i parë në pozitën e tij si Kryeministër, do të zgjidh rastin e letënjoftimeve për shqiptarët siç i quante vëllezër; si të mos mjaftonte kjo, ai në një tubim tjetër tek një tubim i organizuar me banor të malësisë së Bujanocit, ai ri pohon se vendimi i tij i parë do të jet çështja e dokumentacioneve, kaluan dy vjetë dhe doli që ishte rren e kulluar nga R. Haradinaj, duke i lënë ata banor pa pasur mundësi punësimi, shkollimi, ose udhëtimi, përveç nëpër Kosovë."

"Ka njeri nga Lugina e Preshevës që nuk i mundësohet regjistrimit i fëmijës në klasë të parë, pa dokumente të Kosovës, dhe nuk i japin certifikatë të lindjes", ka deklaruar Enver Halimi nga Ekipi Lugina për Dokumenta.

Ai thekson se pas shumë kërkesave për të takuar me Kryeministrin, është e pa mundur, sepse e din që ka mashtruar sa për vota, njejt siç mashtroj banorët e rugovës për demarkacionin, vetëm për tu bërë komandant Karrika.

"Duke mos mjaftuar mashtrimi që kjo qeveri vazhdoj ta bëjë, para disa dite në TV KlanKosova, del zv. Ministri dhe Kordinatori i Ramush Haradinajt për Shtetësi, Azil dhe Migracion Izmi Zeka, dhe gënjen publikisht në media se javën që vjen do të niset dhënja e dokumenteve të përkohëshme 5 vjeçare për të gjithë të shpërngulurit nga Lugina e Preshevës, e në mënyrë të që të bëhet zgjidhje."

"Ne jemi interesuar disa herë në MPB, dhe jo që nuk është bërë javën që premtoj (në muajin Maj), por nuk do të bëhet deri në shtator, sipas burimeve nga MPB-ja, madje edhe shtatori është kohë që nuk garantohet, ka pohuar me tutje Hailimi.

Banorëve të Luginës së Preshevës sipas tij nuk u mbetet tjetër vetëm të dalin dhe të bllokojnë rrugët ne shenjë proteste për ti realizuar të drejtat e tyre në Kosovë, dhe realizuar premtimin që kanë marrë nga kjo qeveri e mashtrimeve të medhaja.

Ekipi Lugina për Dokumenta, do të del javën tjetër me datën e protestës për të bllokuar rrugët kryesore në Fushë Kosovë dhe Gjilan, në protestë për dokumente.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 nëntor 2019 - Klinika e Neonatologjisë dhe Shoqata e Neonatologëve të Kosovës, organizojnë Konferencën e I-rë nderkombëtare. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Policia e Kosovës në shënim të ditës botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor, në bashkëpunim me Këshillin e Sigurisë në Trafikun Rrugor dhe me Shoqatën e Sigurimeve , do të mbaj tryezë për shënimin e kësaj dite. (Salla Orion në Prishtinë në afërsi të Kino ABC, ora 9:30)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon tryezën dhe punëtorinë me temën “Status quo e Zhvillimit të Kërkimit dhe Inovacionit në Kosovë: Ide rreth së ardhmes së K&I në Kosovë”, mbështetur nga Projekti HERAS i cili përkrahet nga Qeveria e Austrisë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale mban punëtorinë lidhur me “Udhëzuesin për miradministrimin e aktiviteteve minerare dhe mjedisore. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë, përmes projektit Interdev 2, organizon një panair me shoqatat e grave prodhuese për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Sipërmarrësisë së Grave. (Qendra Kulturore në Viti, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së, gjenerata e dytë 2019. (Kazerma 'Adem Jashari' në Komandën e Forcave Tokësore në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuniteti artistik organizon takim përkujtimor për regjisoren Arzana Kraja. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Organizata ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizon ceremoninë e hapjes të minibibliotekës së lagjes Ulpiana. (Te fontana në lagjen Ulpiana, ora 12:00).

- Ministri i MMPH-së, Fatmir Matoshi, do të nënshkruajë gjashtë Udhëzime Administrative që avancojne fushën e kadastrës dhe regjistrimit të pronës. (Zyret e Agjencisë Kadastrale të Kosoves, ndërtesa e Arkivit të Kosovës, ora 14:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Ramiz Azizi, do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti nga muaji korrik deri në muajin tetor për Gjykatën Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 14:30)

- Mbahet marsh përkujtimor në këmbë nga Lagja Arbëria, rrugës Fehmi Agani deri te Teatri Kombëtar ku do të bëhet ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. (Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli”, ora 18:00)

- Mbahet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizn hapjen e ekspozitës individuale të autores Lumjetë Havolli, e titulluar "Is This Me...Or i Do it For You Only!?". (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social feston hapjen e Linjës telefonike për parandalim të vetëvrasjes "Linja e Jetës" në Kosovë! (Menza Ramiz Sadiku, ora 21:00)