12 Gusht 2020

Ministri Selimi premton pavarësi, efikasitet dhe kualitet të punës së gjyqësisë

Prishtinë, 12 qershor - Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, sot ka vizituar Gjykatën Themelore në Prishtinë ku është takuar me kryetaren  znj. Afërdita Bytyçi.

Ministri Selimi është njoftuar për së afërmi me sfidat, punët dhe proceset nëpër të cilat kalon Gjykata Themelore në Prishtinë, veçanërisht në çështjet buxhetore dhe mungesën e stafit mbështetës.

I pari i Ministrisë së Drejtësisë, u premtoi se do të jetë zë dhe avokat i gjyqësorit në Kuvendin dhe Qeverinë e Kosovës, për plotësimin dhe fuqizimin e kapaciteteve të tyre.

Ministri Selimi tha se është e rëndësishme që të ketë pavarësi, efikasitet dhe kualitet të punës së gjyqësisë.

“ Jam i vetëdijshëm për sfidat në Gjykatën Themelore në Prishtinë, e cila është më e ngarkuara, për shkak të zonës së madhe që mbulon dhe rasteve më komplekse. Por, e di edhe që është bërë punë e jashtëzakonshme në zvogëlimin e rasteve të grumbulluara. Është e rëndësishme që të ketë pavarësi, efikasitet dhe kualitet të punës së gjyqësisë", ka deklaruar Ministri Selimi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)