26 Shtator 2022

Ministri Mehaj priti Komisioneren Parlamentare të Ushtrise Gjermane, Eva Högl

Prishtinë, 26 korrik - Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, i shoqëruar nga zëvendësministri Shemsi Syla dhe gjeneralmajor Irfete Spahiu, priti në takim Komisioneren Parlamentare për Forcat e Armatosura të Gjermanisë, dr. Eva Högl, të shoqëruar nga ish-Komisioneri Reinhold Robbe.

Në këtë takim u diskutua për procesin e realizimit të konceptit të Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Ministri Mehaj falënderoi palën gjermane për kontributin e dhënë duke theksuar se eksperienca e Bundestagut Gjerman, ashtu si në sferat tjera, është shumë e rëndësishme edhe në funksionalizimin e Komisionerit Parlamentar për FSK-në.

Nga ana e saj, dr. Eva Högl, uroi ministrin Mehaj për miratimin e javës së kaluar të Projektligjit për Komisionerit Parlamentar të FSK-së dhe e siguroi atë për mbështetjen dhe bashkëpunimin e plotë në procesin e funksionalizimit të këtij institucioni shumë me rëndësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)