27 Shtator 2020

Mhahet konferenca e parë e bashkëpunimit civil dhe ushtarak te KFOR-it

Prishtinë, 14 janar - Ekspertët e bashkëpunimit civil dhe ushtarak (CIMIC) u takuan në shtabin qendror të KFOR-it, Forcën Ndërkombëtare të udhëhequr nga NATO.

Qëllimi i konferencës, i organizuar dhe i drejtuar nga KFOR-i, ishte të lehtësojë dhe koordinojë marrëdhëniet midis Organizatave Ndërkombëtare, Organizatave Joqeveritare dhe KFOR-it, për të përmirësuar zhvillimin social dhe ekonomik të Kosovës.

Në fjalën e tij hyrëse Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Michele RISI nënvizoi sesi “zhvillimi dhe siguria janë dy fytyrat e të njëjtës medalje.”

Përmes implementimit të projekteve të bashkëpunimit civilo-ushtarak, ndihmës dhe donacioneve, KFOR-i kontribuon në përpjekjen e përgjithshme ndërkombëtare që synon mbështetjen e institucioneve dhe komuniteteve të Kosovës, me fokus të veçantë në arsim dhe shëndetësi.

Në vitin 2019 KFOR-i dhe kombet që kontribuojnë me trupa ndanë një buxhet prej 370000 € në 140 nisma ndihmëse.

KFOR-i vazhdon të mbështesë zhvillimin e një Kosove të qëndrueshme dhe paqësore, duke kryer misionin e saj për të siguruar një të ardhme më të mirë.

Për këtë arsye, përmes projekteve të CIMIC-ut dhe donacioneve, KFOR-i do të vazhdojë t’i dedikojë përpjekjet e tij në mbështetje të çdo iniciative që mund të përmirësojë të ardhmen e popullatës, në veçanti për brezin e ri.
 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)