27 Janar 2021

Menaxhimi i Integruar i Kufirit prioritet për sektorin e sigurisë

Prishtinë, 23 nëntor - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, z. Yildiray Bayram, priti në takim  z.Alan Willson, këshilltar i lartë për Menaxhimin e Integruar të Kufirit në EULEX, z.Musa Gashi, u.d. drejtor i Operatives dhe Kufirit, znj.Shpresa Kusari, përfaqësuese nga programi i Ambasadës Amerikane EXBS, z.Samedin Mehmeti, u.d drejtor i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, z. Shaban Guda, drejtor i Departamentit për Kufi në PK, dhe z. Dukagjin Zefaj. 

Gjatë këtij takimi u diskutuan çështje lidhur sigurinë e kufirit, gjendjen aktuale të funksionimit të Qendrës Kombëtare për Menaxhim të Kufirit, sfidave, të arriturave dhe bashkërendimit ndërmjet mekanizmave të Menaxhimit të Integruar të Kufirit (MIK).

Me këtë rast, zëvendësministri Bayram i cili njëherazi është edhe Koordinator Nacional për MIK, vuri theksin në përkushtimin e MPB-së për përmbushjen e rolit dhe mandatit në përkrahjen e pa rezervë për autoritetet e përfshira në kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit si dhe rritjen e  bashkëpunimin dhe bashkërendimin në sferën e MIK-ut. 

Gjithashtu, ai potencoi avancimin e bashkëpunimit me autoritetet e zbatimit të ligjit si vendore ashtu edhe ndërkombëtare, avancimin e sistemeve të vendosura në QKMK dhe kufi, shkëmbimin në kohë reale të informatave, inteligjencën dhe hetimet e përbashkëta, shfrytëzimin e bazave të dhënave ndërmjet autoriteteve dhe mekanizmin që bashkërendon këto aktivitete 24/7, që është QKMK e cila është e vendosur në objektin e MPB-së.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)