03 Prill 2020

Kurti takon gjeneral Risin për tu sqaruar për marrëveshjen e fshehtë te Thaçit

Prishtinë, 27 shkurt - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim sot Komandantin e KFOR-it, Michele Risi, për tu sqaruar lidhur me marrëveshjen e fshehtë të ish kryeministrit Thaqi për ndalimin e Forcave të Ushtrisë së Kosovës për të shkuar në veri.

"Në mëngjes herët unë kam një takim me komandantin e KFOR-it, takim i aranzhuar tashmë dhe se FSK ushtria jonë, Ministria e Mbrojtjes, KFOR-i, NATO janë gjithmonë bashkë dhe në të njëjtën anë", ka pohuar Kurti. 

Kurti ka shprehur shqetësimet e tij si kryeministër lidhur  me implikimet kushtetuese të shkëmbimit të letrave të datës 19 prill 2013, ndërmjet kryeministrit të atëhershëm Hashim Thaçi dhe sekretarit të Përgjithshëm të atëhershëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ku përmes një shkrese  zyrtare e ka informuar kryetaren e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani.

Shqetësimi i qeverise Kurti ka të bëjë me një zotim të njëanshëm të ish- kryeministrit, tani president aktual.

Ky shkëmbim i letrave midis ish- sekretarit Rasmussen dhe ish- kryeministrit, Thaçi sipas opinionit ligjor të Zyrës së Kryeministrit paraqet marrëveshje ndërkombëtare duke u bazuar në Konventën e Vjenës për të Drejtën e Traktateve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Prill 2020

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës mban konferencën për shtyp për zhvillimet në sektorin financiar pas paraqitjes së Pandemisë Covid 19. (Ndërtesa e BQK-së, ora 11:00)

- Kompanitë Rajonale e largimit dhe grumbullimit te Mbeturinave mban konferencë për medie (Zyret e Kompanisë “Pastrimi", ora 12:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit 'Prishtina' të bëjë pastrimin e rezervuarit të ujit në objektin prodhues Kroni në komunën e Fushë Kosovës.