22 Korrik 2019

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi në Istog mbajti mbledhjen e radhës

Istog, 25 qershor - Është mbajtur sot  mbledhja e radhës  e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), të cilën e kryesoi nënkryetari i komunës Agim Ademaj, ku në mbledhje është  shqyrtuar raporti i Policisë së Kosovës dhe KFOR-it për gjendjen e sigurisë në Komunën e Istogut, përfundimi i vitit shkollor, parkimi i automjeteve në trotuare, pengimi i lëvizjes së lirë të qytetarëve në veçanti atyre me nevoja të veçanta, ndotja akustike, zhurma e madhe e lokaleve të natës sidomos në stinën e verës ishin pika të rendit të ditës të cilat KKSB-ja sot pati në shqyrtim.

Enver Gashi – komandanti i  Stacionit Policor në Istog, ka njoftuar anëtarët e KKSB-së rreth  ngjarjet që kanë ndodhur gjatë muajit Maj të cilin muaj e cilësoi si të qetë dhe  stabil.  Deri më tani në Stacionin Policor në Istog, janë raportuar gjithsejtë 52  raste, 6 aksidente trafiku dhe 1 persona të lënduar. Janë lëshuar 271 tiketa në trafik, 44 persona të arrestuar, 10 të ndaluar, janë konfiskuar 4 armë dhe kemi asistuar në 13  raste , municion i konfiskuar 13,  ka deklaruar Gashi.  Po ashtu Gashi  njoftoj se  Stacioni Policor në Istog  është duke bërë përgatitje të nevojshme për pritjen e bashkatdhetarëve tonë sidomos rreth trafikut.

Po ashtu u debatua edhe për pikat e tjera të rendit të ditës, për të cilat anëtarët e KKSB-së dhanë mendimet dhe sugjerimet e tyre.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 korrik 2019 - Oda Ekonomike e Kosovësdo të mbajë kon ferencën e rradhës për media lidhur me informimin e qytetarëve, institucioneve dhe gjithë publikut për tema të rëndësishme që prekin komunitetin biznesor. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Federata e Çiklizmit të Kosovës mban konferencë për media për të informuar për garën ndërkombëtare te Rrethit të Kosovës në Çiklizëm e cila këtë vit është edhe garë poentuese sipas kritereve të UCI-t për çiklistët pjesëmarrës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Prokuroria Themelore në Prizren, organizon konferencë për media lidhur me çështjen “Abi Çarshia”. (Prokuroria Themelore në Prizren, rruga William Walker pn., ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mblidhet për tëe diskutuar lidhur me situatën e krijuar pas Vendimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e ditëlindjes dhe inicimit të ndërtimit të bustit për Senatorin Bob Dole. (Rruga “Bob Dole”, Lagjja Dardania, Prishtinë, ora 14:00)

- Komuna e Prizrenit mban konferencë për shtyp, lidhur me reagimet e fundit për rastin "Abi Çarshia". (Shtëpinë e Bardhë në Prizren, ora 15:30)
 
- Me rastin e gjobes së shqiptuar ndaj qytetarës së Prishtinës Aida Gashi për të qeshurat e saj, grupi 'Të Qeshim së Bashku' organizon një protest qesharake, me moto 'të qeshim me zë të lart, Prishtina ka nevoje për të qeshurat tona'. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 23:30)