22 Shtator 2021

Kapet sasi e konsiderueshme e duhanit dhe cigareve në Gjilan

Prishtinë, 23 korrik - Njësit e Doganës në bashkëpunim me Policinë e Kosovë, si dhe Administratën tatimore të Kosovës kanë realizuar një operacion në Gjilan ku gjatë të cilit janë kapur sasi e konsiderueshme e duhanit dhe cigareve.   

Dje gjatë ditës njësitet Antikontrabandë të Doganës së Kosovës, Policia e Kosovës dhe ATK kanë kanë bastisur dy lokacione ku është hasur në mallra të kontrabanduara. 

Në lokacioni e pare janë këto të gjetura këto mallra:

1.         Duhan i grirë i përpunuar në paketime 0.5 kg  ( me mbishkrime )  =   2120 kg 

2.         Duhan i grirë i përpunuar refuz  = 440 kg 

3.         Duhan i papërpunuar refuz  = 2600 kg 

4.         Cigare pa banderola [email protected]  = 5000 pako = 100000 cigare 

5.         Cigare pa banderola [email protected], Merhaba = 540 pako= 10800 cigare 

6.         Aditiv i lëngshëm , aromë për prodhim të duhanit ,, [email protected]  3x 25l = 75 litra 

7.         Makinë e përdorur për paketim të duhanit Modeli SF 150 LW Nr.( 100kg )  = 1 pce 

8.         Makina te përdorura per grirje te duhanit pa marka (rreth 400 kg ) = 2 pce 

9.         Peshore elektrike pesha maksimale 40 kg = 2 pce 

10.       Ambalazh per paketim te duhanit me mbishkrim nga PVC- Najlloni = 1978 kg

11.       Ambalazh per paketim te duhanit me mbishkrim nga kartoni = 1162 kg

Në lokacioni e dytë janë këto të gjetura këto mallra:  

1.         Duhan i grirë i përpunuar në paketime 0.5 kg  ( me mbishkrime )  =   223.5kg 

2.         Cigare pa banderola Cosmopolitan 5500 pako = 110000 cigare 

3.         Cigare pa Banderola CANGARO  2430 pako = 48600 cigare 

4.         Cigare pa Banderola NORTH   3800 pako = 76000 cigare 

5.         Cigare pa banderola WISTON 1250 pak = 25000 cigare

6.         Cigare pa banderola Pall Mall 166 pako= 3320 cigare

7.         Cigare pa banderola Marlboro Touch  60 pako = 1200 cigare

8.         Cigare pa banderola Marlboro  930 pako = 18600 cigare

9.         Cigare pa banderola Kuper 170 pako = 3400 cigare

10.       Filtera për cigare me mbishkrime te ndryshme 71 pako =  774000 copë.

Malli i gjetur është sekuestruar nga Dogana e Kosovës. Derisa Dogana bën ftesë për qytetarëve për bashkëpunim  përmes 0800 50095 sepse vetëm së bashku ndërtojmë të ardhme.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2021

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, raporton në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale për menaxhimin e situatës me Covid-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Komunën e Prishtinës, Policinë e Kosovës, OJQ-të shënojnë “Ditën Ndërkombëtare pa Makina”. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton formon grupin punues për Projektligjin për Gjykatën Komerciale, shqyrton raportet e Komisioneve të përhershme  për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj,. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 203-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Përmes formës online, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton rekomandimet e dala nga raporti i auditimit të performancës “Parandalimi dhe reagimi i situatave emergjente: Vërshimet”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin vjetor financiar të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportin vjetor Financiar i Agjencisë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronëssi dhe Raportin vjetor Financiar i Institucionit të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë bën rishikimin e Planit të punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Instituti Kosovar për Kërkim dhe Zhvillim i Politikave dhe Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me Programi i Universitetit Columbia për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut organizojnë një konferencë me temë 'Sfidat e Kosovës që vijnë Rusia dhe Kina' me Holden Triplett Agjenti Special i FBI -së dhe Drejtor për Kundërzbulimin në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, ret. (https://zoom.us/j/98242813908?pwd=cFBiZGdMV3pRTTV3RDJBbTE5UEtVQT09, ora 16:00)