20 Maj 2019

Edhe Policia e Kosovës me aktivitete në mbrojtje të planetit Tokë

Prishtinë, 23 prill - Policia e Kosovës ka njoftuar se do te organizoj disa aktiviteteve që Policia do t'i realizojë, me rastin e  Ditës Ndërkombëtare të Tokës.

Këto aktivitete do të realizohen në disa rajone policore, ku do të angazhohen zyrtar policor të profileve të ndryshme, përfshirë edhe njësitet kufitare me barkë, të cilat do të vendosen në liqenin e Badovcit.

Në aktivitetin e parapara tek liqeni i Badovcit do të marrin pjesë edhe menaxhmenti i lartë i PK-së, të cilët do të angazhohen në dhënien e kontributit të tyre në pastrimin e natyrës,  liqenit dhe ambientit përreth.

Policia e Kosovës përmes angazhimit të vet, dëshiron të reflektojë tek të gjithë qytetarët në mbrojtjen fundamentale të planetit Tokë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)