26 Shtator 2020

Arrestohet një person i dyshuar për posedim të paautorizuar të armës

Pejë, 15 shtator -  Stacioni Policor nÑ‘ Deçan me datën 14 shtator 2020, pas njÑ‘ informate tÑ‘ siguruar nga njësiti i hetimeve, nÑ‘ mbështetje tÑ‘ Njësisë pÑ‘r reagim tÑ‘ shpejtÑ‘ DRP PejÑ‘, nÑ‘ koordininm tÑ‘ plotÑ‘ me Prokurorin e shtetit dhe me urdhër tÑ‘ Gjyqtarit tÑ‘ procedurës paraprake Ñ‘shtÑ‘ realizuar njÑ‘ kontroll-bastisje, nÑ‘ shtëpinë e drurit (t’ban) e personit tÑ‘ dyshuar nÑ‘ bjeshkën e Deçanit tÑ‘ quajtur ‘Plaqica e Vokshit’.

Gjatё kontrollit ёshtё gjetur dhe konfiskuar:

NjÑ‘ (1) armÑ‘ automatike AK 47 

Njё (1) karikator i sё njejtёs arme dhe

Tre (3) copё fishekё 7.62mm

Personi i dyshuar Ñ‘shtÑ‘ arrestuar i njëjti pas intervistimit me vendim tÑ‘ Prokurorit tÑ‘ shtetit Ñ‘shtÑ‘ liruar ne procedurÑ‘ te rregullt. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2020

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër bankës "Pro Credit Bank". (Përballë rektoratit të UP-së, lagjia "Tre Sheshirat", ora 13:00)

- Platforma Bashkë-krijuese GërrGërr organizon ditën e dytë të programit, “Kuzhina Anasjelltas”. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)

- Mbahet nata e dytë e edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 18:30)