01 Tetor 2022

Arrestohet 1 person i dyshuar për veprën penale “Vrasje në Tentativë”

Pejë,  gusht - Më datë 8 gusht rreth orës 14:40, Policia është informuar për njÑ‘  rrahje nÑ‘ fshatin Shaptej –Deçan.

Policia menjëherë ka dalë në vendngjarje, aty është informuar se dy (2) persona nga i njëjti fshat (tÑ‘ mitur), janë rrahur mes veti, dhe si pasojë e rrahjes njëri Ñ‘shtÑ‘ dërguar nÑ‘ emergjencë për tretman mjekësor.

Sipas viktimÑ‘s deri sa ishte duke qëndruar nÑ‘ njÑ‘ lokal afÑ‘r shtÑ‘pisÑ‘ se tij, i dyshuari ka ardhur dhe fillimisht e ka provokuar e mÑ‘ pas e ka grushtuar dhe ne njÑ‘ moment ka filluar ta godas me mjet tÑ‘ mprehtë (brisk) viktimën.

I dyshuari ёshtё larguar nga vendi i ngjarjёs ne drejtim tё panjohur.

Pas njÑ‘ pune operativo-hetimore, Ñ‘shtÑ‘ arrestuar i dyshuari, i njëjti pas intervistimit me vendim tÑ‘ Prokurorit tÑ‘ shtetit ndalohet pÑ‘r 24 orÑ‘.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30