26 Nëntor 2020

Arrestohen tre persona të dyshuar për veprën penale ‘grabitje’

Pejë, 20 tetor -  Me datën 12.09.2020, rreth orës 21:40, Policia e Kosovës është njoftuar nga viktima mashkull se në fshatin Vitomiricë‘ në Pejë‘, në një pompë të derivateve ka ndodhur një rast ‘grabitje’.  

Sipas viktimës tre (3) persona të maskuar dhe të armatosur kanë hyrë në lokalin e tij dhe nÑ‘n kÑ‘rcenimin e armÑ‘s kanë grabitur të holla (pazarin ditor). 

Gjatë hetimeve intensive të zhvilluara nga hetuesit e Sektorit Rajonal për Hetime, fillimisht e kanÑ‘ identifikuar veturën e cila dyshohet se është përdorur në rast dhe me datën 19.10.2020, Policia e Kosovës arritur të arrestojë tÑ‘ dyshuarit: 

Z. V.  lindur me 2001

D. K. lindur me 2001

B. P. lindur me 1990

Tek personat e dyshuar Ñ‘shtÑ‘ gjetur dhe është konfiskuar arma e cila dyshohet se Ñ‘shtÑ‘ përdorur në rast e tipit: AK 47, dy (2) karikatorë dhe katÑ‘rmbÑ‘dhjetÑ‘ (14) fishekÑ‘ cal. 7.62mm. 

TÑ‘ dyshuarit pas intervistimit me urdhër të prokurorit ndalohen për 48 orë. 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Nëntor 2020

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave, Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore Gani Berisha, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës Avdullah Hoti dhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi marrin pjesë në përurimin e kompletit te veprave të prof. Anton Çettës. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Kryetarin i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)