21 Shkurt 2020

Veterinarët e Kosovës duan të bëhen me ligj

Gjakovë, 30 gusht  – Me takimin e veterinerëve të regjionit të Gjakovës, kryetari i OVK-së, Arben Sinani, ka përmbyllur turrin informues me veterinarët e terrenit.

“Ishin takime të frytshme dhe përmbajtjesore. U informova nga afër me problemet dhe sfidat e tyre të punës në terren. U premtova me aq sa mundem në realizimin e kërkesave të tyre, që ishin solide, por të dobishme”, tha Sinani.

E veterinarët e regjioneve, teksa kanë falënderuar kryetarin Sinani për turrin e marr, kanë parashtruar para tij shumë kërkesa me interes, e me theks të veçantë kërkesën, që sa më shpejtë OVK të bëhet me ligj.

Ndryshe, kryetari Sinani, po qëndron në Republikën e Malit të Zi, me kërkesën e Odes Veterinare të këtij shteti. Aty po mbahet mbledhja e radhës e odave veterinare të rajonit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)