18 Shtator 2020

Turqia ndihmon MPB dhe MSH në luftimin e pandemisë

Prishtinë, 11 gusht - Ministria e Punëve të Brendshme dhe Ministria e Shëndetësisë kanë pranuar një donacion nga kompania “Sezin” nga Turqia, me ndihmën e Ambasadës së Republikës së Turqisë në Kosovë. 

Ky donacion nga Turqia përbëhet nga njëqind mijë maska, afro tre mijë mbrojtëse të plastifikuara, si dhe materiale tjera.

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, z.Yildiray Bajram, i cili e bëri pranimin e këtij donacioni, në emër të MPB-së falënderoi kompaninë “Sezin” dhe z.Murat Atlihan për donacionin e dhënë institucioneve të Republikës së Kosovës.

Në veçanti, ai falënderoi njërin nga menaxherët e kompanisë “Sezin”, z.Sinan Jëldëz, me prejardhje nga Kosova, pasi që iniciativa për këtë donacion rrjedhë nga ai.

“Kjo edhe njëherë e vë në pah rëndësinë dhe punën që mërgata dhe bashkatdhetarët tanë e zhvillojnë në ndihmë për Republikën e Kosovës, popullit dhe institucioneve të saja në luftën kundër pandemisë”, tha z.Bajram.

 Gjithashtu, gjatë kësaj ceremonie u tha se donacioni i pranuar do t’i shërbejë dhe ndihmojë Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ministrisë së Shëndetësisë dhe agjencive të ndërlidhura me Ministri në kryerjen sa më të mirë dhe më të lehtë të detyrave dhe obligimeve të përditshme.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Shtator 2020

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë përurimin e shtimit të katit të dytë dhe renovimit të katit të parë të Qendrës së Mjekësisë Familjare në fshatin Zhur. (Fshati Zhur, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë e Komiteti për Politik dhe Financa të Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit në objektin e ri të administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)  

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ketë nje vizitë një grupi të të rinjve të Kosoves, nga etni të ndryshme. (Kabineti i Ministres MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në mbledhjen komemorative për gazetarin Sulejman Gashi. (Salla “ 1 Tetori ”, ora 13:30)

- Banorët e fshatit Karaçevë të Kamenicës protestojnë pas vendimit për mbylljen e disa shkollave në këtë qytet. (Para objektit të Komunës së Kamenicës, ora 14:00)