10 Gusht 2020

Spitali i Gjilanit rrit kapacitetet për hospitalizimin të pacientëve me Covid-19

Gjilan, 8 korrik - Komiteti Emergjent i Gjilanit për paralandalimin e përhapjes së Covid-19, i kryesuar nga nënkryetari Arbër Ismajli, ka mbajtur sot takimin vlerësues të situatës, pas 20 rasteve të reja pozitive me Covid-19.

Arbër Ismajli, nënkryetar i Komunës, i cili udhëheq me operacionet në kuadër të Komitetit, ka deklaruar në këtë takim se po bëhet vlerësimi i situatës për burimin e infeksionit për rastet e fundit, derisa ka kërkuar nga të prekurit që të vetizolohen në mënyrë që të mos përhapet inkfesioni.

Në këtë takim u tha se Spitali i Gjilanit ka rritur kapacitetet për hispitalizimin e pacientëve me Covid-19.

Përndryshe, brenda 117 ditëve të përballjes me këtë sëmundje, në Gjilan janë infektyuar 230 persona, 146 prej tyre janë shëruar, 80 janë raste active, derisa 4 kanë vdekur. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)