07 Tetor 2022

Situata me COVID-19 në Gjermani është më e rënda që nga fillimi i pandemisë

Berlin, 2 dhjetor - Situata me COVID-19 në Gjermani është më e rënda që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar, paralajmëroi sot shoqata DIVI e vendit për mjekësinë urgjente.

Nëse shifrat vazhdojnë të rriten me këtë intensitet, Gjermania do të shohë më shumë se 6.000 pacientë me koronavirus në repartin e kujdesit intensiv në dy javët e ardhshme para festës së Krishtlindjes, thuhet në deklaratën e DIVI-t.

Mjekët e kujdesit intensiv u kërkuan autoriteteve që të zbatojnë me shpejtësi masa më të ashpra për të reduktuar kontaktin fizik dhe social dhe të konsiderojnë mbyllje të përkohshme për të përmirësuar rritjen e paprecedentë të infeksioneve të reja.

Shumë spitale në rajonet më të goditura nga COVID-19 në Gjermani kanë mbetur pa shtretër në repartet e kujdesit intensiv dhe kanë shtyrë të gjitha operacionet jokritike pasi vendi po lufton me një valë të katërt të rëndë të pandemisë.

Në repartet e kujdesit intensiv janë shtruar 4.636 pacientë të sëmurë rëndë në të gjithë vendin të martën, ku 2.383 prej tyre janë në ventilatorë, sipas shoqatës DIVI.

Pavarësisht kufizimeve të reja të shpallura nga autoritetet lokale muajin e kaluar, infeksionet mbeten të larta, veçanërisht në rajonet lindore dhe jugore të vendit, përfshirë Saksoninë, Turinginë dhe Bavarinë.

Instituti Robert Koch (RKI) konfirmoi 67.186 infeksione të reja në 24 orët e fundit, nga 45.753 raste të raportuara të martën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)