22 Prill 2021

Shpërdorimi i barnave me recetë, problem në rritje

Los Angeles, 4 janar - Zyrtarë të shëndetit thonë se abuzimi me drogën është shkaku kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara dhe se barnat me recetë janë një pjesë e madhe e problemit.

Barnat kundër dhimbjeve dhe stresit  kanë lënë shumë njerëz në varësi të këtyre ilaçeve.

Në Qendrën e Rehabilitimit në Malibu,  jashtë qytetit Los Angeles, pjesmarrësit mësojnë se si të praktikojnë yoga  për të përballuar stresin, ankthin dhe dhimbjet kronike.

Instruktorja Shannon Scott ka qënë dikur tepër e varur nga barnat qetësues si Vicodin. Tani ajo mëson të tjerët se si të çlirohen nga ky ndikim.

\"Vicodin ishte një nxitës për mua. Kështu që unë gjithashtu përdorja Vicodin për energji, për të qenë aktive gjatë ditës.\"

Zyrtarët amerikanë të shëndetit thonë se helmimi shëndetësor ishte shkaktari kryesor i vdekjes në vitin 2008, dhe se 90 përqind të helmimeve janë shkaktuar nga droga, duke përfshirë edhe barnat qetësues.

Qeveria thotë se vdekjet e shkaktuara nga barnat kundër dhimbjeve është mbi trefishuar gjatë 10 vjetëve të fundit.

Ky nuk është një lajm i ri për Mary Ann Gunn, gjykatëse në pension, e cila ka një shfaqje televizive të quajtur “Last Shot with Judge Gunn”, ku tregohet efekti i vërtetë i drogës në jetën e njerëzve dhe familjeve të tyre.

\"Në vitin 1999, problemi i madh ishte methamphetamine dhe ne e kemi trajtuar dhe po vazhdojnë t\'a trajtojmë çështjen. Gjithnjë e më shumë gjatë viteve kemi filluar të shohim njerëz të varur edhe nga barnat me recetë. \"

Farmakologu James Adams i Universitetit të Kalifornisë Jugore thotë se barnat e fuqishme krijojnë varësi tek pacientët.

\"Unë nuk jam duke folur për abuzuesit e heroinës në rrugët e Los Angelesit. Por e kam fjalën për një të moshuar që  po vdes nga oxycodone, po vdes nga hydrocodone, po vdes nga morfina. \"

Dr. Adams thotë se 90 milionë amerikanë  kanë dhimbje kronike, shumica e tyre shkaktuar nga artriti, mbipesha dhe nga plakja.

Ai thotë se zgjidhja është duke përdorur mënyra alternative për të menaxhuar dhimbjet dhe duke dhënë barna të fuqishëm vetëm për ata që kanë nevojë për to.

Një tjetër zgjidhje, thotë ai, është krijimi i  një regjistri të pacientëve që do t’u lejonte mjekët dhe farmacistët të dinin se çfarë barnash janë duke marrë pacientët e tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)