23 Shkurt 2020

Shkon në 17 numri i viktimave nga koronavirusi

Gjenevë, 23 janar - Vazhdon dhe shtohet numri i të prekurve nga virusi misterioz në Kinë. Sipas CNN është shënuar viktima e 17 nga virusi.

Viktima u shënua në provincën Wuhan, ku konfirmohet se deri tani ka rreth 500 të prekur. Autoritetet kanë dhënë alarmin që virusi mund të përhapet në të gjithë botën nga Azia.

Kujtojmë që janë shënuar të prekur edhe në Britani dhe në SHBA, të cilët ishin turistë në Kinë gjatë periudhës së përhapjes së këtij virusi misterioz.

Ndërkohë raportohet se wuahan ka vendosur ta mbyllë transportin publik. Qyteti me 11 mijë banorë është nën alarmin e kuq dhe autoritetet u ka bërë thirrje banorëve që të paktën për një javë mos të lëvizin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)