20 Shtator 2020

Shënohet viktima e katërt nga koronavirusi në Serbi

Beograd, 25 mars - Sipas të dhënave të fundit, në Serbi 303 persona janë të prekur nga koronavirusi, në mesin e të cilëve edhe dy foshnje.

Ministri i Shëndetësisë së Serbisë, Zlatibor Lonçar, sot deklaroi se viktima e katërt e koronavirusit në vend është një grua 60-vjeçare nga Nishi, e cila me vite vuante nga çrregullimi diabetik.

Lonçar gjatë një prononcimi për Radio Televizionin e Serbisë (RTS) tha se ajo ka qenë në respirator që nga 21 marsi dhe se kishte një formë të rëndë të sëmundjes dhe se mjekët kishin luftuar për jetën e saj deri në minutën e fundit.

Ministri përsëriti thirrjen e tij për qytetarët që të përmbahen nga kontaktet, të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të dëgjojnë këshillat e ekspertëve.

Deri dje, në respirator ishin 21 persona, kryesisht pacientë në gjendje të rëndë dhe nuk pati ndonjë ndryshim domethënës deri sot në mëngjes, tha Lonçar.

Sipas të dhënave më të fundit, 303 persona janë të infektuar me koronavirus në Serbi, përfshirë dy foshnje.

Gjithsej 54 persona të infektuar u regjistruan dje ndërsa 152 persona të infektuar nga virusi u shtruan në spital.

Deri më tani, 15 persona janë shëruar nga koronavirusi, përfshirë një vajzë me diabet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2020

- Forumi Ballkanik në emër të Platformës së Shoqërisë Civile për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut mban konferencë për shtyp në të cilën publikon raportin hulumtues, që është një vështrim mbi progresin e bërë nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor drejt zbatimit të zotimeve të tyre që nga Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër (2018) dhe Poznań (2019), të zhvilluara në kuadër të Procesit të Berlinit të nisur në vitin 2014. (Zyret e Forumit Ballkanik Rr. Tirana, C4/2 LAM B-N2 11-1, banesat e bardha të Prime Group, afër Euro Printy, ora 13:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)