26 Shtator 2022

Rriten rastet me koronavirus

Gjenevë, 4 korrik - 2 vjet e gjysmë pas shfaqes së virusit Covid-19, bota po përballet me variante të reja dhe me një rritje të infeksioneve.

“Ne jemi në një situatë të keqe për momentin. Është shumë shkatërruese për shoqërinë dhe disa po vuajnë efekte të rënda”, thotë profesorja e shëndetit publik në Universitetin e Edinburgut Linda Bauld.

Pas rritjes së papritur të infeksioneve është edhe dalja e nënvariante të reja të Omicron të quajtura  BA.4 dhe BA.5. Këto dy forma të virusit janë teknikisht nën-variante të Omicron.

Prof Danny Altmann, një imunolog në Kolegjin Imperial në Londër thotë se është tronditëse se sa shumë virusi është në gjendje të ndryshojë duke krijuar variante të reja dhe vazhdon të na infektojë.

Ai kujton momentin kur pa analizën e parë shkencore të Omicron dimrin e kaluar: Ndjeva sikur sapo kisha parë filmin horror më të keq në planet dhe megjithatë ai vazhdon të përhapet.

BBC News shkruan se ne tani po hyjmë në një valë tjetër të përhapjes së Covid-19. Aftësitë ngjitëse të nën-varianteve të reja kur imuniteti i trupit tonë është i dobët do të thotë se mundësitë e infektimit me Covid-in të jenë më të mëdha.

“Ky virus vazhdon të na befasojë në mënyra të pakëndshme”, thotë Prof Mark Woolhouse, i cili studion shpërthimet e sëmundjeve në Universitetin e Edinburgut.

Vendimi i madh do të jetë rreth programit të vaksinimit përpara dimrit të ardhshëm, kush do të vaksinohet dhe po aq e rëndësishme me çfarë?

Si Pfizer ashtu edhe Moderna kanë njoftuar vaksina të përditësuara që synojnë Omicronin origjinal, por ky është tashmë një variant i vjetër pasi kanë dalë nënvariante të reja të tij

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)