05 Tetor 2022

Rreth 19,000 euro u mblodhën në fushatën #dashniekujdes

Prishtinë, 14 dhjetor - Duke parë nevojën e jashtëzakonshme për të mbështetur institucionet shëndetësore në ofrimin e shërbimeve dhe trajtimit të duhur shëndetësor në këtë periudhë të brishtë me pandeminë Covid-19, Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizoi edicionin e dytë të fushatës #dashniekujdes.

Fushata #dashniekujdes kishte për qëllim ngritjen e fondeve përmes së cilave do të blihen pajisje dhe medikamente të nevojshme për të përmirësuar shëndetin e nënave dhe fëmijëve në Republikën e Kosovës.

Kjo fushatë bamirëse e cila zgjati dy javë, u përmbyll me një ngjarje televizive ku u diskutua për misionin dhe të arriturat e AMC-së si dhe ndikimin e programeve tona shëndetësore në institucione shëndetësore dhe në shoqërinë tonë.

Kjo fushatë u realizua falë mbështetjes nga sektori privat të cilët besojnë në punën dhe angazhimin tonë në këtë kauzë. Gjithsej 18,889,50 euro u mblodhën përmes sponzorizimeve nga kompanitë private, donacioneve online dhe donacioneve përgjatë emisionit në Klan Kosova.

Në këtë ngjarje morrën pjesë personalitete të njohura si Albina Kelmendi, Shengyl Ismaili, Florent Abrashi, Eshref Durmishi, Fiona Gllavica dhe Festim Fanaj. Poashtu, në mënyrë virtuale na mbështetën edhe Gresa Pallaska, Arbela Statovci, Yll Limani dhe Dhurata Dora për të cilët shprehim mirënjohje dhe i falënderojmë përzemërsisht për mbështetjen e fushatës #dashniekujdes.

Fushata #dashniekujdes nuk do të ishte e mundur pa sponzorin medial Klan Kosova dhe Alaudin Hamiti, i cili moderoi gjatë ngjarjes përmbyllëse.

Falënderim i veçantë për sponsorët GOLD: Banka për Biznes, DentFix, Origin3 Agency, NLB Banka, dhe sponsorët SILVER: EraMed, Kep Trust, Crimson Capital, PI Communications, Illyria Life, Ipko Foundation, Topia, Entermedia, Recura Financials, Meridian Express dhe Publico.

Nga stafi i AMC-së shprehim mirënjohje dhe falënderim të veçantë për ekipin kreativ të Origin3 Agency dhe Platformës Kerkoj, të cilët shprehën gatishmërinë dhe vullnetin për të na mbështetur përgjatë fushatës në konceptimin e dizajneve të edicionit të dytë të fushatës #dashniekujdes.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)