12 Prill 2021

QKUK po funksionon, por me vështirësi

Prishtinë, 7 shkurt - Zyra për informim e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) sqaron se në QKUK nuk janë ndërprerë ndërhyrje kirurgjike siç shkruajnë disa media, por  janë reduktuar vetëm operacionet  e karakterit jo emergjent. 

QKUK-ja, nuk ka shpallur gjendje emergjente, por ka reduktuar shërbimet e karakterit jo emergjente dhe gjendet në gatishmëri, përderisa sallat  operative  emergjente dhe sallat e lindjes janë në funksion të plotë.

Të ftohtit dhe acari i madh ka shkaktuar vështirësi në punë, por falë lëshimit në punë të ngrohtores alternative me naftë, është siguruar ngrohje e mirë për Klinika dhe Reparte, edhe pse kjo është e  kushtueshme për buxhetin e QKUK-së.

Nga të ftohtit kemi pasur telashe teknike si në rrjetin e ujësjellësit dhe në radiatorët e ngrohjes. Ekipet teknike janë në gjendje gatishmërie dhe po sanojnë defektet e mundshme teknike.

QKUK-ja, përmes një shkrese zyrtare ka kërkuar nga Drejtorët e Klinikave dhe instituteve të reduktojnë shpenzimet e energjisë elektrike dhe të ngrohjes, përderisa është kërkuar që në Reparte të pranohen vetëm rastet emergjente.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)