23 Shkurt 2020

QKUK, përurohet qendra për reagim të sulmeve iskemike në tru

Prishtinë, 23 dhjetor - Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKU) ka njoftuar se sot në Klinikën e Neurologjisë do të përuroj "Strocke Center".

 "Strocke Center" është qendra për reagim dhe trajtim urgjent të rasteve të sulmeve iskemike në tru, që më parë nuk ka ekzistuar në QKUK. 

Ky është projekti i dytë më i madh nacional, pas projektit për reagim në dy orët e para, tek rastet e ifarkteve në zemër.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)