28 Shtator 2020

QKUK, këtë vit janë mjekuar 18.284 pacientë

Prishtinë, 27 mars - Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ( QKUK) këtë vit janë mjekuar 18.284 pacientë të shtrirë për mjekim në reparte dhe klinika të ndryshme, me gjithsejtë 101.807 ditë të mjekimit. Për këtë tremujor, janë operuar 3.108 pacientë, prej tyre 2.494 me anestezion, në këtë numër hynë edhe lindjet e kryera me operacion.

Puna sipas klinikave:

Klinika e Kirurgjisë ka 8.462 ditë mjekimi, 1.239 pacientë të shtrirë dhe 700 operacione të kryera.
 
Klinika e Ortopedisë ka  3.891 ditë mjekimi për 329 pacientë të shtrirë dhe 194 operacione të kryera.

Klinika e Urologjisë ka 1.013 ditë  mjekimi për 177 pacientë të shtrirë  dhe 152 operacione të kryera.

Klinika e Neurokirurgjisë ka 1.698 ditë mjekimi për  211 të shtrirë dhe 97 operacione.

Klinika Obstetrike Gjinekologjike  ka 25.762 ditë mjekimi për  9.475 pacientë të shtrirë dhe 871 operacione.

Klinika e Fiziatrisë ka 747 ditë mjekimi për  27 pacientë të shtrirë.

Klinika e Psikiatrisë ka 4.318 ditë mjekimi  për 166 pacientë të shtrirë.

Klinika e Kraharorit ka  4.447 ditë mjekimi për  245 pacientë të shtrirë.

Klinika e Pediatrisë ka  13.536 dit mjekimi për  1.491 fëmijë të shtrirë.

Klinika e  Neurologjisë ka 3.692 ditë mjekimi për 615 pacientë të shtrirë.

Klinika  Interne ka 14.905 ditë mjekimi për 1.477 pacientë të shtrirë.

Klinika Infektive ka 8.195 ditë mjekimi për 470 pacient të shtrirë.

Klinika Kirurgjisë së Fëmijëve ka 1.477 ditë mjekimi për 391 pacientë të shtrirë.

Klinika e ORL-së, ka  4.946 ditë mjekimi për 665 pacientë të shtrirë dhe 481 operime.

Klinika e Syve ka 1.892 ditë mjekimi për 422 pacientë të shtrirë dhe  284 operacione.

Klinika Maksilofaciale ka 338 ditë mjekimi për  57 pacientë të shtrirë  dhe 71 operacione.

Klinika e Anesteziologjisë 1.849 ditë mjekimi pre 744 pacient të trajtuar
 
Klinika  e Dermatologjisë a 639 ditë mjekimi për 78 pacient të shtrirë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)