22 Prill 2021

QKUK, 2 fëmijëve me sukses u implantohet pejsmekeri

Prishtinë, 24 janar - Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për herë të parë në Kosovë me sukses të plotë është kryer  implantimi i pejsmekerëve tek dy fëmijë.

Implantimi u krye falë donacionit të Organizatës Amerikane për Shpirt dhe Zemër që udhëhiqet nga  Kirk Miloan, përderisa implantimin e kryej  Dr. David Buch dhe Dr. Ramush Bejiqi.

Dr. Nijazi Gashi, Drejtor Ekzekutiv në QKUK, tha se  falë bashkëpunimit me mjekët nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ndihmës së dhënë nga ta, është arritur me sukses të plotë  që të kryhet implantimi i 2 pejsmejkerëve tek  fëmijët.

Mjekët Amerikanë nga Universiteti i  San Antonios nga Teksasi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pas kryerjes  se implantimit të pejsmejkerëve thanë se janë të lumtur që kanë pasur mundësi të ndihmojnë fëmijët kosovarë.  

Dr. Kirk Miloan, Drejtor i  Organizatës Amerikane për Shpirt dhe Zemër deklaroi se pas bashkëpunimit  më shumë se 10 vjeçar me mjekët e QKUK-së, janë pajtuar që të ndihmojnë 2 fëmijë kosovarë që kanë pasur nevojë për implantimi të pejsmejkerëve.

Në anën tjetër, Dr. David Buch, i cili mori pjesë në intervenim sqaroi se implantimi është kryer me sukses dhe fëmija pas kësaj ndihet mirë që ka pasur rastin t’u ndihmojë fëmijët  e Kosovës. Ai premtoi se ndihmesa dhe bashkëpunimi do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Dr. Ramush Bejiqi, pediatër- kardiolog në Klinikën e  Pediatrisë sqaroi se pejsmejkeri është një lloj baterie e cila është e programuar të ndihmojë apo stimuloi zemrën në raste kur ka probleme.

“Tek fëmijë i parë pejsmejekeri apo bateria është instaluar që të punoj 78 muaj e ardhshme dhe fëmija nuk do të ketë probleme për këtë periudhë kohore”, sqaroi ai. 

Sipas tij, në gjithë këtë proces ka pasur përkrahje politike nga Ministria e Shëndetësisë, por edhe nga Drejtoria e QKUK-së.  Sipas tij, në muajin Qershor parashihet që në Kosovë të kryhen ndërhyrjet e para në zemër të hapur tek fëmijët në Kosovë.

Fëmija  i parë që përfitoj nga implantimi i pejsmejkerëve është G. Mehmeti (2001), përderisa fëmija tjetër është i moshës 17 vjeçare. Shuma financiare e një pejsmejkeri të implantuar është rreth 16 mijë dollarë.

Ekipi i mjekëve nga Amerika më parë kishte ndihmuar  në operimin e 168 fëmijëve nga Kosova, të cilët kishin pasur probleme me zemër.  Të dy palët u pajtuan që bashkëpunimin ta vazhdojnë edhe në të ardhmen. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)