08 Shkurt 2023

Publikohet manuali i parë në gjuhen shqipe për kancerin e gjirit

Prishtinë, 14 dhjetor - Në nëntor u publikua Manuali i pare dhe i vetmi ne gjuhen shqipe per Kancerin e gjirit e pranuar nga organizata nderkombtare per Kancer ESMO.

Ky manual, i cili nuk ka egzistuar me pare ne gjuhen shqipe, do te sherbeje ne rend te pare pacienteve te kancerit te gjirit, shqipefoles, ne tere Globin.

Prandaj kjo vleresohet si nje veper e madhe per kombin shqiptare, kudo qe jane.

Ky Manual eshte pregaditur nga ekipi i Shoqates Renesansa, shoqate tani me e njohur ne bote si shoqate e pacienteve te kancerit te gjirit ne Kosove si dhe nga mjekt onkolog te Kosoves.
 
Duke ditur se numri I pacienteve te kancerit te gjirit ne Kosove eshte ne rritje, dhe ata nuk kane asnje njohuri per semundjen, ky manual do te sherbeje jashtezakonishte shume per te gjithe si per pacientet ashtu edhe per mjeket. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)