08 Shkurt 2023

Omicron përhapet 70% më shpejt se dy variantet e para

Hong Kong, 16 dhjetor - Një studim i ri i kryer në Hong Kong zbulon se lloji i ri i omicron përhapet 70 për qind më shpejt se delta dhe varianti origjinal, por shkakton shumë më pak dëme në mushkëri, ndryshe nga dy llojet e mëparshme.

Shkencëtarët që morën pjesë në këtë hulumtim kanë punuar më parë në studimin e infeksioneve të tjera virale.

Teknika që ata përdorën në kërkimet e mëparshme u përdor në atë të fundit për të zbuluar se sa shpejt transmetohet omikroni dhe si ndikon në trupin e njeriut, dhe më pas i krahasuan rezultatet me variantet e tjera të koronavirusit.

Brenda 24 orëve nga marrja e mostrave të virusit, varianti omicron u përsërit rreth 70 herë më shumë se delta dhe variantin origjinal. Por në indet e mushkërive të njeriut ai përsëritet me më pak efikasitet, duke treguar se infeksioni shkakton vetëm një formë më të butë të sëmundjes.

Ashpërsia e sëmundjes te njerëzit përcaktohet jo vetëm nga riprodhimi i virusit, por edhe nga reagimi imunitar i trupit ndaj infeksionit, i cili mund të çojë në çrregullim imunitar ose ‘stuhi citokine’ pjesërisht ‘bypass’.

Imuniteti i fituar nga vaksina ose antitrupat nga infeksioni, kërcënimi i përgjithshëm nga ky lloj ka të ngjarë të jetë shumë domethënës, përfundon studimi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)