18 Gusht 2022

OBSH vendos nesër nëse lia e majmunëve përfaqëson krizë shëndetësore

Gjenevë, 15 qershor - Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të mbajë nesër një seancë të jashtëzakonshme për të vlerësuar nëse lia e majmunëve përfaqëson një krizë të shëndetit publik.

Ky është niveli më i lartë i paralajmërimit që mund të shpallë agjencia e Kombeve të Bashkuara dhe aktualisht zbatohet për COVID-19 dhe poliomielitin.

Këtë vit, kishte 1.600 raste të konfirmuara dhe 1.500 raste të mundshme të lisë së majmunëve në 39 vende, me 72 vdekje.

Kjo sëmundje është endemike në pjesë të Afrikës, por numri i të infektuarve po rritet, si në pjesën tjetër të botës. Virusi shkakton simptoma të tilla si ftohjet dhe lezionet e lëkurës dhe përhapet me kontakt të ngushtë.

Kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ishte koha për të forcuar reagimin ndaj përhapjes së lisë së majmunëve pasi virusi po përhapet në gjithnjë e më shumë vende dhe nevojitet një koordinim ndërkombëtar.

“Ne nuk duam të presim derisa situata të dalë jashtë kontrollit,” tha Ibrahima Soce Fall, drejtoresha e urgjencës e OBSH-së në Afrikë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)