02 Qershor 2020

Numri i të infektuarve me koronavirus kalon mbi 5 milionë

Prishtinë, 20 maj - Numri i rasteve me koronavirusin e ri COVID-19 në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 5 milionë te infektuar, përderisa numri i vdekjeve ka tejkaluar shifren mbi 325 mijë dhe afër 2 milionë të shëruar.

SHBA mbetet vendi më i prekur nga koronavirusi në botë ku sipas të dhënave nga faqja e internetit "Worldometer", numri i të infetkuarve me COVID-19 në SHBA është mbi 1 milionë e 570 mijë prej të cilëve rreth 361 mijë të shëruar dhe mbi 93 mijë të vdekur.

Vendi i dytë në botë për nga numri i të infektuarve është Rusia me mbi 308 mijë dhe mbi 2 mijë të vdekur. Numri i rasteve te infektuarve në Rusi ka filluar të rritet ditëve të fundit për dallim nga SHBA që tani është në ulje e sipër.

E treta është Spanja me mbi 278 mijë të infektuar, mbi 27 mijë të vdekur, e pasuar nga Brazili me mbi 271 mijë të infektuar, Britania me 248 mijë dhe Italia me 226 mijë të infektuar nga koronavirusi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)