23 Shkurt 2020

Nis shënimi i Javës Evropiane të Kancerit të Qafës së Mitrës

Prishtinë, 28 janar - Me rastin e shënimit të Javës Evropiane të Kancerit të Qafës së Mitrës, organizohet tryezë diskutuese nga Action for Mothers and Children dhe Koalicioni K10, e mbështetur nga Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara - UNFPA Zyra në Kosovë.

Pjesëmarrës në këtë tryezë do të jenë akterë nga institucionet shëndetësore në Kosovë, ekspertë të fushës, përfaqësues nga AMC, K10 dhe UNFPA, dhe pjesëmarrës të tjerë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)