30 Janar 2023

Në Kosovë shfaqet delta plus

Prishtinë, 11 nëntor - Arritja e variantit të ri të Covid 19, Delta Plus, ka bërë që autoritetet shëndetësore të bëjnë thirrje të vazhdueshme për vaksinim.

Nga 70 mostrat e dërguara për analiza në Gjermani, 12 prej tyre rezultuan me këtë variant.

Si rrjedhojë, autoritetet apelojnë që dy javë pas kalimit të virusit qytetarët e pa vaksinuar të vaksinohen.

Por, sipas drejtorit të Shoqatës për Mbrojtjen e të Drejtave të Pacientëve, Besim Kodra thotë se Qeveria duhet të marrë masa preventive dhe jo të ndjehet komod nga situata e qetë.

Sipas Kodrës, masat anti covid nuk janë duke u respektuar, e kjo do të reflektoj në veçanti pas përfundimit të fushatës për balotazh.

Situata pandemike është stabilizuar muajt e fundit. Gjatë së mërkurës raste aktive ishin rreth 400 persona.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)