03 Shkurt 2023

Mbahet ngjarje e veçantë për t’i gëzuar fëmijët në Kliniken Pediatrike

Prishtinë, 17 nëntor - Fondacioni Care for Kosovo Kids dhe Klubi Alpin Prishtina ribashkon sot në ngjarjen me të veçantë të vitit për t’i gëzuar fëmijët në Kliniken Pediatrike të Qendres Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) të veshur si super-heronjtë e tyre të preferuar.

Care for Kosovo Kids që nga viti 2013 siguron të gjitha barnat për fëmijët të cilët trajtohen nga kanceri në repartin e Hemato-Onkologjisë në QKUK.

Fondacioni bën thirrje të gjithëve që mund të jenë pjesëmarres e të përcjellin ketë event të bukur por edhe të japin kontributin e tyre për blerjen e 2 pajisjeve diagnostifikuese për ketë repart si dhe barnat për fëmijët të cilët trajtohen aty. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)