24 Shkurt 2019

Lehtësimi i ndryshimit të klimës mund të shpëtojë miliona persona

Gjenevë, 6 dhjetor - Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se lehtësimi i ndryshimit të klimës mund të shpëtojë miliona persona në botë.

OBSH-ja tha se ndotja u merr jetën shtatë milionë vetëve çdo vit.

Sipas organizatës, ndryshimi i klimës çon në sëmundje si astmë, sëmundje pulmonare obstruktive kronike dhe kancer mushkërie.

Drejtorja e OBSH-së për shëndetësinë publike dhe mjedisin, Maria Neira tha në konferencën e OKB-së për ndryshimin e klimës në Katowice të Polonisë se shumë sëmundje të shkaktuara nga ndotja nuk u përfshinë në vendimet që krijojnë përparime dhe dokumente që kanë lidhje me ndryshimin e klimës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)