26 Janar 2022

Kryetari i Gjilanit fton qytetarët për vaksinim me dozat shtesë anti-Covid

Gjilan, 13 janar - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, në një konferencë me gazetarë, pas takimit të Qendrës Operative Emergjente, i ka ftuar qytetarët e këtushëm për vaksinim me dozat shtesë si dhe për respektim të masave anti-Covid, pasi që kohëve të fundit ka pasur rritje të rasteve. 

‘Aktualisht në Gjilan kemi 67 rast aktive, 11 prej tyre janë negativizuar, derisa në spital, të shtrirë me Covid nuk ka asnjë rast.

Sa i përket vaksinimit, deri tani janë administruar 92062 doza, 44081 janë doza të dyta, ndërkaq 1020 janë doza të treta’, ka thënë ai.

Kryetari Hyseni tha se ai personalisht e ka marrë sot dozën e tretë të vaksinës dhe është shprehur inkurajues me faktin që numri i personave të interesuar për të marrë dozën e tretë është në rritje e sipër.

Po ashtu ai njoftoi edhe për përgatitjet që janë duke u bërë për Qendrën Covid në Gjilan, e cila do të aktivizohet nëse paraqitet nevoja.  

“Në tri takimet e para të Qendrës Operative Emergjente, është diskutuar edhe për Qendrën Covid në Gjilan, ku jemi në përgatitje e sipër dhe në momentin e parë që shohim se është e nevojshme për trajtim të pacientëve, do ta aktivizojmë atë”, ka thënë ai.

Njëherësh ekipet mobile do të mbeten aktive, për t`iu ofruar ndihmë në shtëpi personave që nuk mund të qasen në ambulanca.

‘Kemi vendosur gjithashtu që të mbajmë ekipet e patronazhit, pra shërbimet mobile, me ç`rast personave që kanë probleme për qasjen në QMF do t`u mundësohet marrja e shërbimeve nëpër shtëpitë e tyre’ ka thënë kryetari Hyseni. 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2022

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e radhes. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon homazhe dhe nderime për dëshmorët e kombit: Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi, të rënë në Brestoc me 27 janar 1990. (Brestoc, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të mbahet debat parlamentar për gjendjen e pandemisë COVID-19 në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Komuniteti Bektashian i Kosovës Gjyshata Gjakovë organizon ngjarjen përkujtimore për një vjetorin e kalimit nga jeta të ish-Kryetarit të Komunitetit Bektashian të Kosovës, Baba Mumin Lama si dhe 47 vjetorin e kalimit nga jeta të Baba Musa Himaduna, njëkohësisht rivarrimin e tij në tyrben e baballarëve bektashian në Gjakovë. (Ambientet e Teqesë Bektashiane në Gjakovë pranë “Hani i Haraçisë”, ora 11:00)
 
- Komuna e Rahovecit organizon manifestimin përkujtimor e kulturor për dëshmorët e kombit: Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Me rastin e 30 vjetorit të Shtëpive-Shkolla, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama së bashku me ekipin e tij, do ta vizitoj Muzeun “Shtëpitë-Shkolla” te familja Hertica, shtëpi këto që u shndërruan në shkolla në periudhën e rezistencës mbarë popullore kundër regjimit serb. (Kodra e Trimave, ora 12:00)

- Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i kushtohet shkrimtarit, veprimtarit politik, laureatit të Çmimit Nobel për Paqe dhe të mbijetuarit të Holokaustit, Elie Wiesel.  (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 12:00)

- Institutit për Politika Zhvillimore mban konferencën lidhur me situatën energjetike në vend. (Zyret e INDEP, ora 14:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)