21 Gusht 2019

Gjendja në QKUK alarmante, jeta e qytetarëve është në rrezik të përditshëm

Prishtinë, 19 korrik - Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) ka vlerësuar se gjendja në Qëndren Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) është alarmante dhe se shëndeti i qytetarëve është në rrezik për shkak të mungesës së barranave.

Deputeti i PSD-së, Frasher Krasniqi ka thënë së spitali kryesore i Kosovës i ka ndërpre dhe i ka shtyer të gjitha operacionët për arsye të thjesht dhe apsurde, mungesën e baranave.

"Secili prej ne mundet me u sëmuar dhe me vdek nëse ka një nevojë për një operacion sa për se e merr një shërbim prej këtij spitali", ka theksuar Krasniqi.

Ndërkaq ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili thotë së jemi duke berë reforma të thella në shëndetësi në Kosovë.

Ndërsa kryeminsitri shkon edhe me lartë kur thotë se ne mundem me i ofruar edhe Gjermanisë shërbime shëndëtsore.

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, në vazhdimësi flet sesi mjekësia në Kosovë ka përjetuar ndryshime radikale, e në anën tjetër qytetarët e Kosovës nuk mund të marrin shërbimet më bazike për shkak të mungesës së barnave.

"Ministër kur keni qenë me marr një sherbim për herë të fundit në spitaltete Kosovës. A e din që qytetarët e Kosovës sot sëmuhen dhe vdesin vetëm për shkak së juve s'ju intereson shëndetësia e Kosovës", ka thënë deputeti Krasniqi.

Flitet për autostrada milionëshe nga qeveria e Kosovës, por gjendja në QKUK sipas Krasniqit mbetet alarmante.

"Jeta e qytetarëve është në rrezik të përditshëm, derisa zyrtarët qeveritar mjekohen nëpër spital private", thekson ai.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 gusht 2019 - Vazhdon greva e punëtoreve të Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “ Adem Jashari”. (Aeroporti i Prishtinës, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë për Punë dhe Mirëqenie Sociale Fejzë Kabashi do të vizitojnë disa shtëpi të cilat po ndërtohen në kuadër të projektit “Ndërtimi i shtëpive për familjet skamnore”. (Lagjja “Bajram Curri” e më pas do të vizitohen edhe disa shtëpi në fshatin Zhur. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:45)

- Në kuadër të Etnofestit mbahet punëtoria kreative dhe instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala dhe kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli, do të nënshkruajnë memorandum të bashkëpunimit për rregullimin e objektit Mulitifunksional Inovativ në Shtime. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme kati i 3-të, ora 10:00)

- Mbahet mbledhjen e rregullt të Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala miraton draft raportin e punës së Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, pret në vizitë  Ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Deçanit, ora 11:00)

- Fillojnë punimet në rrugën Budisalc-Zllakuqan i Klinës. (Pranë përmendores së Kolë Mirditës në Zllakuqan, ora 11:00)

- Komuna e Vushtrrisë mban mbledhje komemorative për veteranin e arsimit dhe UÇK-së, si dhe ish drejtorin e arsimit në Komunën e Vushtrrisë, Behxhet Jashari. (Salla e Kuvendit të Komunës së Vushtrrisë, ora 11:30)

-  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Nënkryetari Muhedin Nushi do të mbajnë konferencë për media. (Objekti i vjetër të Komunës, ora 11:30)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi vëjn gurethemelin e shkollës fillore “Heronjtë e Dukagjinit” në Gllogjan. (Gllogjan, ora 11:30)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi inspektojn punimet në objektin përcjellës të Shkollës Fillore “Isa Boletini” në Isniq. (Isniq, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.49. në të cilën janë 132 asete. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion prej 60 studentësh të programit Akademia Verore, nga shtete të ndryshme të botës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30)

- Në kuadër të Etnofestit mbahet zona e debatit për shtëpin tradicionale dhe familjen e madhe shqiptare. (Shtëpia e vjetër në Fshatin Kukaj, ora 17:00)

- Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me me banorët e e rajonit të Zhupës dhe Podgorës me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Reçanë, ora 19:00)