27 Shtator 2022

Fillon punën Spitali i Ri Kirugjik – Pediatrik “Sheikha Fatima” në QKUK

Prishtinë, 31 mars - Ofrimi i shërbimeve shëndetësore të integruara dhe gjithpërfshirëse për fëmijët në objektin e ri të Spitalit Kirurgjik Pediatrik “Sheikha Fatima” në QKUK ka filluar para 3 ditësh, duke përfshirë funskionalizimin e shërbimeve si më poshtë: 

1. Ambulancat specialistike kirurgjike

2. Ambulancat emergjente kirurgjike

3. Sallat operative

4. Ambulancat e observimit dhe qëndrimit ditor

5. Ambulancat specialistike pediatrike

6. Emergjenca pediatrike

7. Shërbimi i sterilizimit

8. Reparti Kirurgjik Pediatrik

9. Reparti i Hemato-Onkologjisë Pediatrike

10. Reparti i Mjekimit Intensiv Pediatrik

11. Kujdesi Intensiv i Klinikës së Neonatologjisë – është transferuar një ditë më pas.

Brenda 3 ditëve të para të funksionimit janë ofruar këto shërbime:

- Janë realizaur 11 operacione

- Në ambulancat specialistike & emergjente kirurgjike janë realizuar 105 vizita mjekësore

- Në ambulancat e Emergjencës Pediatrike - 270 vizita mjekësore

- Në ambulancat specialistike pediatrike - 216 vizita mjekësore

Aktualisht janë të spitalizuar gjithsejt 42 fëmijë në repartet përkatëse:

1. Hemato-Onkologji Pediatrike - 9 fëmijë

2. Mjekimi Intensiv Pediatrik - 7 fëmijë

3. Reparti Kirurgjik Pediatrik, - 8 fëmijë

4. Kujdesi Intensiv i Klinikës së Neonatologjisë - 18 foshnje

Funksionalizimi i shërbimit të radiologjisë është në proces, ndërsa shërbimi i traumës dhe ortopedisë pediatrike do të funksionalizohet ndërkohë.

ShSKUK shfrytëzon rastin të shprehë falenderimet më të thella për donatorin – Emiratet e Bashkuara Arabe për ndërtimin e këtij spitali modern me kushte dhe pajisje mjekësore e teknologjike më të avansuara.​


 


  

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)