26 Janar 2020

Familja kërkon sqarime për vdekjen e ish-luftëtarit të UÇK-së, Avni Hyseni

Prishtinë, 19 janar - Familja e të ndjerit Avni Hyseni i ka quajtur të pavërteta dëshmitë e prezantuara përmes një kumtese nga Kolegjiumi i Klinikës së Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv të QKUK, lidhur me vdekjen e ish-luftëtarit të UÇK-së, Avni Hyseni, i cili ndërroi jetë në orët e mbrëmjes të datës 31.12.2018, teksa po trajtohej në këtë klinikë.

Në reagimin e Adnan Hysenit, vëllait të ndjerit Avni Hyseni, thuhet se “ne si familje kërkojmë që QKUK të jetë më e qartë e veçanerisht kur thonë se mjekëve ju lejohet që t’i heqin aparatet pacientit pa njoftim të familjes së vetë pacientit."

"Pra unë si vëlla i Avnisë kërkoj sqarim se cili ligj, apo cili nen, ose kod ua lejon mjekeve kët veprim”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 janar 2020

- Let’s Do It Kosova dhe Grupi për Mbrojtjen e Liqenit të Badocit organizojn aksion pastrimi në liqenin e Badocit. (Liqeni Badocit, ora 10:00 - nisja bëhet nga zyret e Let’s Do It Kosova, ora 9:30)

- Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport e Komunës së Istogut për nder të “Tre Dëshmorëve të Shkollës Shqipe “ do të organizoj turnirin ndërkombëtarë në shah UÇA.92. (Restorant Butrint në Istog, ora 10:30)