28 Shtator 2020

Bie numri i rasteve me tuberkuloz në Kosovë

Prishtinë, 23 mars - Në Ditën Botërore të luftës kundër tuberkulozit, në Prishtinë u tha se në numri i rasteve të reja me këtë sëmundje ngjitëse në Kosovë po bie, ndërsa autoritetet kosovare, të përkrahura edhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Fondi Global, kanë ndërmarrë hapa të rëndësishëm drejt eliminimit të saj.

Shënimi i 24-marsit-Ditës Botërore në luftë kundër TBC,  u shënua me aktivitete dhe një tryezë në Prishtinë, për të vijuar me aktivitetet të tjera edhe në qendrat rajonale në Kosovë.

Dr.  Mybera Mustafa, zëvendësministre e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës,  tha se Dita Botërore kundër TBC-së, është mundësi e mirë për ri -afirmimin e zotimit të MSh-së për ndërmarrjen e të gjitha masat që eliminimin e TBC-së gradualisht ta shndërrojmë në realitet duke zvogëluar rastet dhe duke ulur vdekshmërinë .

“Në kohën kur sipas shënimeve të pulmologëve tanë vetëm gjatë vitit të kaluar kemi pasur rreth 900 raste të TBC-së dhe kur një e treta e popullatës së botës është e infektuar nga kjo sëmundje, dhe ku sipas statistikave në çdo dhjetë sekonda në botë vdes një person nga TBC-ja, MSh e Republikës së Kosovës i inkurajon të gjithë profesionistët që të japin maksimumin nge vetja e tyre, duke i ndihmuar pacientët me mjekim, por edhe duke i vetëdijesuar dhe edukuar të tjerët se tuberkulozi  mund të parandalohet dhe të mjekohet dhe se mjekimi i kësaj sëmundje është falas në vendin tone”, tha Mustafa.

Zëvendësministrja theksoi se fakti që në dy -tre vjetet e fundit në Kosovë ka më pak së 1000 raste të TBC-së brenda një viti, flet se në luftën kundër TBC-së po bëhet punë e mirë , ndërkohë që sfida kryesore mbetet trajtimi i rasteve me tuberkuloz rezistent.

Ajo theksoi se MSh mbetet e përkushtuar të sigurojë në vazhdimësi terapinë për të sëmurët nga TBC që në Kosovë jepet falas, por edhe për sëmundje të tjera, të zhvillojë programe preventive dhe të ngre kapacitetet fizike dhe profesionale në dispozicion në nivel më të lartë duke ngritur edhe kapacitete të reja sikur që është Klinika e Sëmundjeve të Kraharorit, që po ngrihet në Pejë, një institucion ky që pa dyshim do të reflektojë pozitivisht në përpjekjet për eliminimin e TBC-së në Kosovë.  “Mos të harrojmë, ne kemi popullatën më të re në rajon dhe në Evropë, por përveç se e re, ajo na duhet edhe e shëndoshë!”, theksoi zëvendësministrja Mustafa.

Dr. Rukije Mehmeti, menaxhere kombëtare për TB theksoi se numri i rasteve të reja të regjistruara në Kosovë viteve të fundit flet për rënie të TB-së.

“Më 1999ne kishim 1775 raste të reja në vit, më 2009 kishim 901 raste dhe ky është një rezultat inkurajues, por që nuk na lejon komoditet, por kërkon edhe më shumë përpjekje që të arrihet eliminimi I TB në vendin tonë”, theksoi Mehmeti. Ajo tha se rezultatet e mjekimit sipas DOTS strategjisë (dhënia e barit për pacientin nën përkujdesjen e punëtorit mjekësor) po jep rezultate të mira, ndërsa imperativ mbetet të punohet edhe më tej sidomos në preventivë që TBC të eliminohet.

Dr. Xhevat Kurhasani nga OJQ “KeA”, ka folur për rastet rezistente në TBC, që sipas tij në Kosovë janë pesë të tilla, ndërkohë që ka theksuar nevojën që të gjithë akterët të shprehen me vullnet të plotë në përkrahjen e luftës kundër TBC-së.
 
Shënimi i Ditës Botërore kundër TBC-së, po mbahet me moton : “Bashkohu me ekipin tonë , ta mundim tuberkulozin”,” si organizim i përbashkët i Ministrisë së Shëndetësisë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike dhe akterët e tjerë të kyçur në luftën kundër kësaj sëmundje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)