27 Shtator 2022

Belgjika forcon kufizimet, Spanja rikthen maskat e detyrueshme

Bruksel, 23 dhjetor - Brukseli zyrtar njoftoi sot se kufizimet për shkak të rritjes së infeksionit të variantit Omicron janë forcuar më tej, por nuk zgjodhi një bllokim të plotë si Holanda fqinje.

Autoritetet belge kanë vendosur të mbyllin kinematë, teatrot dhe sallat e koncerteve dhe të ndalojnë aktivitetet brenda.

Tifozët nuk do të mund të shkojnë në stadiume dhe salla të mbyllura. Blerjet janë gjithashtu të kufizuara, vizitorët duhet të jenë në distancë dhe maksimumi dy të rritur, ndoshta me fëmijë, mund të hyjnë në dyqanin e grupit.

Baret dhe restorantet mund të qëndrojnë të hapura deri në orën 23:00 me kufizime të caktuara. Masat e reja hyjnë në fuqi të dielën.

Kryeministri Alexander De Croo tha se ka arsye për shqetësim, se vendi po përballet me një omicron që dihet se po zgjerohet me shpejtësi.

Spanja po rifut mbajtjen e detyrueshme të maskës në ambiente të hapura për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19.

Kryeministri Pedro Sanchez thirri sot një mbledhje të posaçme qeveritare për të miratuar masën në formën e një dekreti. Ai njoftoi gjithashtu një numër masash të tjera, duke përfshirë një ofertë për të vendosur trupa për të ndihmuar rajonet spanjolle të përshpejtojnë vaksinimin dhe të vendosin shtretërit në spitalin ushtarak nëse është e nevojshme.

Sanchez tha se synimi i tij, ndër të tjera, është që 80 për qind e grup-moshës 60-69 vjeç të marrin një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19 deri në fund të javës së ardhshme.

Personat e vaksinuar plotësisht nuk do të shkojnë në karantinë nëse kanë qenë në kontakt me një person të infektuar, që duket se është një masë e krijuar për të shmangur mungesën e stafit të nevojshëm të raportuar nga vendet e tjera.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)