19 Shtator 2020

BE dorëzon 5 milionë euro për luftimin e pandemisë në Kosovë

Prishtinë, 4 gusht - Udhëheqësi në Detyrë i Zyrës së BE-së, Riccardo Serri, i dorëzoi Ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, 30 ventilatorë për NJKI, 200 oksimetra pulsi dhe 20 elektrokardiografë për luftimin e COVID-19 në Kosovë.

Vlera totale e këtij donacioni është pothuaj 900,000 mijë euro, dhe është pjesë e ndihmës së BE-së për Kosovën për përballimin e pandemisë COVID-19. Furnizimet u prokuruan përmes Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Shërbimet e Projekteve (UNOPS).

“Besoj se veçanërisht 30 ventilatorët e Njësisë së Kujdesit Intensiv mund të bëjnë dallim të madh dhe të lehtësojnë problemet e trajtimit për ata që preken më keq nga infeksioni Covid-19,” tha Serri. Ai nënvizoi se Kosova nuk mund ta përballojë një përkeqësim të mëtejshëm të situatës me Covid-19.
 
“Të gjithë duhet të marrin përgjegjësinë e tyre dhe të respektojnë rregullat, të tilla si mbajtja e distancës fizike, mbajtja e maska, larja e duarve, shmangia e turmave, siç bëjmë ne sot gjatë këtij eventi,” tha ai.
 
“Autoritetet e Kosovës duhet gjithashtu të prijnë dhe t’i japin luftës kundër pandemisë vëmendjen urgjente që meriton. Do ta shfrytëzoja këtë mundësi edhe për t’i bërë thirrje Qeverisë dhe institucioneve shëndetësore të bëjnë përgatitjet e nevojshme në lidhje me ndarjen buxhetore dhe burimet e tjera për t’u përgatitur sa më mirë që të munden,” tha Serri.

Në prill, maj, qershor dhe korrik, BE-ja e furnizoi Kosovën me 10 autoambulanca, 190 shtretër spitalorë, 6 mijë komplete testimi për COVID-19, 150 pompa infuzioni, 127 monitorues të pacientëve, 1.6 milion doreza të ndryshme mbrojtëse mjekësore, 127 mijë maska të frymëmarrjes FFP2, 60 mijë kominoshe njëpërdorimshe, 23 mijë mburoja për fytyrën, 3 mijë syze mbrojtëse, dhe pajisje të tjera mjekësore.

Përveç kësaj ndihme direkte për sektorin e shëndetësisë, BE-ja po e ndihmon Kosovën me rreth 63 milionë euro si masa afatmesme për ndihmë me grante socio-ekonomike, si dhe rreth 100 milionë euro kredi si ndihmë makro-ekonomike për Kosovën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2020 - Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës”, Komuna e Prishtines bashkë me Muzeun e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo hapin 'Muzeu Lëvizës'. (Sheshi 'Ibrahim Rugova', ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova në kuadër të Lëvizjes Globale “Let’s Do It World” sjell përsëri në Kosovë “Ditën e Pastrimit të Botës 2020” ku do të fillojë me aktiviteti te pastrimin e qytetit nga mbeturinat. (Në afërsi të stadiumit “Fadil Vokrri”, lokacioni te parkingu i autobusëve, ora 11:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Muzeun e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 11:30)

- Let’s Do It Kosova vazhdon me aktivitetin e dytë qëndror për shënimin e “Ditës së Pastrimit të Botës 2020”. (Parku i Qytetit të Prishtinë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari i LV-së, Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhënie me Jashtë, Kreshnik Ahmeti. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Përfaqësues të lartë nga Prokuroria Themelore në Gjilan, Inspektorati Policor i Kosovës dhe Policia e Kosovës mbajn konferencë për media, të organizuar nga Prokuroria Themelore në Gjilan, lidhur me aksionin e realizuar mbrëmë në fshatin Karaçevë, komuna e Kamenicës dhe rajone tjera. (Prokuroria Themelore në Gjilan, rruga ‘’Marie Shllaku’’, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Kopshtin me Bazë në Komunitet “Cicërimat”. (Kopshtin “Cicërimat”, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Parku Germia. (Parku Germia, ora 15:00)