22 Prill 2021

Agani priti mjekët amerikanë që implantuan pejsmekerët

Prishtinë, 26 janar - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Ferid Agani me bashkëpunëtorë, priti sot ekipin e mjekëve amerikanë të organizatës “Për Zemra dhe Shpirtra “, të kryesuar nga Dr. Kirk Milhoan , që ditë më parë bashkë me Dr. David Bush dhe Dr. Ramush Bejiqin , në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës me sukses të plotë bënë implantimin e pejsmekerëve te dy fëmijë kosovarë.

Ministri Agani ka falënderuar ekipin mjekësor amerikan për kontributin e tyre të dhënë në trajtimin e shumë pacientëve kosovarë, në veçanti të fëmijëve me probleme shëndetësore në zemër dhe ka shprehur mbështetjen që projektet e përbashkëta të vazhdojnë edhe në të ardhmen në fushat senzitive siç janë kardiologjia dhe kardiokirurgjia.

Shuma financiare e pejsmejkerëve të implantuar ditë më parë te dy fëmijët kosovarë ka qenë rreth 16 mijë dollarë dhe ka qenë donacion i organizatës amerikane “Për  Zemra dhe Shpirtra”, ndërkohë që rëndësia e bashkëpunimit u vlerësua të jetë e një vlere jashtëzakonisht të madhe për profesionistët shëndetësor nga Kosova, të cilat kanë mundur të përfitojnë eksperienca të reja duke qenë pjesë në asistime në ndërhyrjet e kryera.

Ekipi i mjekëve nga Amerika, ka ndihmuar gjatë njëmbëdhjetë vjetëve të fundit në operimin e 168 fëmijëve nga Kosova, të cilët kanë pasur probleme me zemër, ndërkohë që në takimin me Ministrin Agani, u shpreh zotimi i dyanshëm për vazhdimin e bashkëpunimit.

Në shenjë falënderimi për kontributin e dhënë për shëndetin e fëmijëve kosovarë, Ministri Agani u ka ndarë certifikata falënderimi mjekëve amerikanë: Dr. Kirk Milhoan, Dr. David Bush dhe Dr. Kimberly Milhoan.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)