15 Prill 2021

Agani: Është koha që vlerat etike të mbizotërojnë në mjekësi

Tiranë, 31 mars - Ministiri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës Dr. Ferid Agani morri pjesë sot në hapjen e konferencës ndëkombëtare “Etika në mjekësi” që i filloi punimet në Tiranë, në organizimin e seksionit mjekësor të Institutit Alb-Shkenca.

Gjatë fjalës së tij përshëndetëse Ministri Agani theksoi se është koha  e fundit që vlerat etike në mjekësi të mbizotërojnë ndaj vështirësive financiare, të cilat çdo herë e më shumë po paraqiten si faktor përcaktues për cilësinë e shërbimeve shëndetësore.

Në vazhdim të fjalës së tij Ministri Agani konfirmoi vendosjen  e vlerave etike mjekësore në themelet e reformës së sistemit shëndetësor në Republikën e Kosovës që se shpejti do të fillojë.

 Në hapjen e konferencës përveç Ministrit Agani morri pjesë edhe Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Shqipërisë, Dr. Petrit Vasili.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)