15 Prill 2021

Agani diskutoi me ekspertët e Fondit Global projektet e bashkëpunimit

Prishtinë, 10 janar - Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Ferid Agani, priti sot në takim ekspertët e Fondit Global, dr. Alois Dorlemann dhe dr. Gerlinde Reiprich, me qëllim të përpilimit të mekanizmave për zbatimin dhe mbikëqyrjen e projekteve në fushën e parandalimit dhe trajtimit të infeksioneve me virusin HIV dhe sëmundjen e AIDS-it si dhe të Tuberkulozit, që janë të financuar qe nëntë vite nga ana e këtij Fondacioni të njohur ndërkombëtar.

Gjatë takimit, Ministri Agani, theksoi nevojën e zgjerimit të fushës së interesimit edhe për sëmundjet malinje, në veçanti për luftimin kancerit të gjirit dhe kancerit të qafës së mitrës tek femrat.

Në këtë takim, që kishte u dakordua themelimi i shpejtë i Këshillit Koordinues për Mbikëqyrjen e realizimit të projekteve-granteve të Fondit Global.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)