29 Janar 2023

4 persona humbin jetën dhe 1096 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë

Prishtinë, 15 gusht - Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar se gjatë 24 orëve të fundit, katër persona kanë humbur jetën, ndërsa janë regjistruar 1 mijë e 96 raste të reja të të prekurve nga COVID-19.

Infektimet janë shtrirë gjithandej Kosovës ndërsa kjo është dita e katërt me radhë që shifrat e të infektuarve e kalon numrin mbi një mijë.

Që nga një gushti janë konfirmuar 7 mijë e 879 të prekur, që paraqet periudhën më të rëndë gjatë këtij viti.

Shtimi i numrit të të prekurve është duke sfiduar mundësitë e institucioneve shëndetësore në vend.

Autoritetet shëndetësore thanë sot se 256 pacientë të prekur nga COVID-19 janë të shtrirë në klinikat e spitalet e vendit prej tyre 242 po trajtohen me oksigjeno-terapi ndërsa 11 janë në gjendje të rënduar shëndetësore.

Pjesa më e madhe e rasteve të reja janë të prekur me variantin Delta të koronavirusit që sipas ekspertëve shëndetësor karakterizohet me shpejtësi më të madhe të përhapjes.

Për shkak të situatës së re qeveria e Kosovës vendosi gjatë javës masa shtrënguese, siç është bartja e maskës dhe ndalimi hyrjes në vende ku grumbullohen më shumë se 100 persona pa certifikatë vaksinimi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2023

- Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës ku prezentë do të jetë edhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)