24 Prill 2019

VV: 500 ditë dështim të Komunës së Prishtinës

Prishtinë, 20 mars - Sot, Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mbajti konferëncë për media për të folur në lidhje me dështimin e realizimit të premtimeve të Komunës së Prishtinës edhe tash kur janë bërë më shumë se 500 ditë të kësaj qeverisje.

Kryetari i Qendrës së Prishtinës, Arben Vitia foli për dinamikën e realizimit të 100 premtimet e programit elektoral, raportin financiar për vitin 2018, raportimet nga terreni i pikave të Lëvizjes dhe monitorimin e organizatave që konfirmojnë se 500 ditët e para të këtij mandati, janë ditë të shkuara dëm.

“As 10% e premtimeve nuk janë realizuar e shumica e tyre as që kanë filluar. Edhe pse shumica e sfidave dhe problemeve që mund të përballet një ekzekutiv në fillimet e veta, ishin kaluar dhe u vendosën bazat për një mandat të dytë cilësor, stili i ri i qeverisjes Ahmeti-AAK-AKR rezultoi përfundimisht i dështuar”, tha Arben Vitia.

Ai po ashtu theksoi se mbi 60% e investimeve kapitale janë të parealizuara dhe kryetari nuk ka arritur të shpenzojë as shumën e mjeteve të bartura nga viti 2017. Ndërkaq të hyrat edhe pse nuk do të duhej të ishin për dekor në Komunë ato edhe si të tilla mblidhen kryesisht nga gjobat që u vihen qytetarëve.

Për këto 500 ditë ende nuk është realizuar ende ndonjë park edhe pse është themeluar drejtoria e parqeve që i ka shërbyer vetëm ndarjes së pazareve me partnerët e koalicionit. Është prezentuar plani për mbledhjën e pagesave nga komuna dhe hartimi një plani të ri për mbledhjen e mbeturinave në qytet ndërkohë qyteti është gjithandej me mbeturina.

Ndërkaq deputetja Fitore Pacolli foli për mosrealizmin e projekteve siç është ajo me çerdhet publike dhe reformimi i trafikut urban.

“Në mandatin e parë përkundër pengesave nga qeveria arritëm ta dizajnojmë e ta implementojmë për herë të parë modelin e cerdheve me bazë në komunitet. E pilotuam e në fund e replikuam në 5 cerdhe të reja. I bëmë gati për hapje dy cerdhe tjera atë në Kodër të Trimave dhe në lagjen Tophane."

"Çerdhe këto që kishim planifikuar t'i hapim në fund të vitit 2017, ende nuk janë hapur. U bënë më shumë se 15 muaj që ky Kryetar ua mohon çerdhen 250 fëmijëve e 30 punëtorëve mundësinë për të punuar. Ndërsa mbi 200 nëna i mbanë të bllokuara në pamundësi për të siguruar një vend të sigurt për fëmijët e tyre që ato të vazhdojnë punën apo shkollimin”, tha Fitore Pacolli.

Ajo po ashtu foli edhe për dështimin në reformim të transportit publik, ku pjesë e kësaj reforme nuk ishte vetëm blerja e autobusve, por edhe plani i mobilitetit ku përfshihej zhvillimi i një sistemi të integruar të transportit publik, qasje të lehtë e të sigurtë për këmbësor, shtigje të reja për biçikleta, reduktim i veturave dhe shtimi i formave alternative të transportit e parkingje të planifikuara. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me funksionalizimin e ndërmarrjes Prishtina Parking.

Në anën tjetër kemi edhe shkatërrimin e parkut të vetëm që ka Prishtina- Parkun Gërmia. Kryetari ka premtuar ndalimin e qarkullimit të veturave në parkun e Gërmia ndërkaq qarkullimi vazhdon.

Jeta e qytetarëve e sidomos fëmijëve dhe nënave dhe të moshuarve po rrezikohet çdo ditë nga mungesa e hapësirës së sigurtë për lëvizje dhe mungesa e trotuareve.

Kryetari duhet urgjentisht të vazhdoj projektin e vendosjes së pengesave dhe lirimin e trotuareve për këmbësor në shumë rrugë të qytetit përfshirë edhe rrugët nëpër lagje.

Prishtinë nuk është vetëm bulevardi Garibaldi, Prishtinë është edhe Kodra e Trimave e Kolovica, Vneshta e Kalabria, Mati e Arbëria, Hajvalia e Velania e plotë lagje tjera të cilat kryetari i ka harruar.
 

 

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 prill 2019 - Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon takim mikpritës për drejtorët e Drejtorive Komunale për Arsim. (Rektorati i UP-së, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. (Selia e KQZ-së, ora 9:00)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon debat për projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Hotel AFA, ora 10:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Komisionit Kombëtarë Zviceran për Parandalim të Torturës dhe Institucionit të Avokatit të Popullit, i cili vepron si Mekanizëm Kombëtar për Parandalim të tortures, për monitorim të përbashkët të operacioneve të kthimit me forcë ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës.​ (Salla për konferenca e Avokatit të Popullit, ora 10:00)

- Qendra e Karrieres në kuadër te Drejtorise se Planifikimit dhe Zhvillimit të Qendrueshem organizon hapjen e “Panairit te Karrieres” 3 ditor. (Hapsirat e Qendres se Karrieres, në lagjen Taslixhe, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë zyrtare të hapjes së aktivitetit “Ditët e Orientimit për Maturantë”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Hapet Panairi i Studimeve, ku universitete të ndryshme të Kosovës dhe regjionit, do të prezantojnë profilet akademike. (Kampusi i shkollave të mesme në Gjilan, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës do të organizojë Panairin e Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, me qëllim të promovimit të kompanive Kosovare dhe produkteve të tyre brenda Kosovës, rajonit dhe më gjerë. (Qendra e Panaireve, fshati Shkabaj, Magjistralja Prishtinë – Mitrovicë, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Hapjen e Panairit të Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”. (Fshati Shkabaj, Qendra e Panaireve, ora 10:30)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me gjendjen e sigurisë në Kosovë dhe incidentet që kanë motive ndëretnike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të nënshkruajë një marrëveshje për të mbështetur Gjykatën Themelore të Mitrovicës. (Ambientet e UNDP-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor i Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas për vitin 2018, shqyrtimi i Raportit vjetor i Akademisë së Drejtësisë për vitin 2018, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë mban debat publik me temën 'Uzurpimi i pronës në Kosovë - problem edhe pas 20 viteve'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente të Grupit Punues të Komisionit për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizon aktivitetin kryesor të shënimit të javës së imunizimit për këtë vit. (Fshati Magure i Komunës së Lipjanit, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Mitrovicë organizon aksion simbolik lidhur me zhagitjen e punimeve në tunel, i cili vazhdon ende të jetë i bllokuar duke shkaktuar kështu kaos total të trafikut në qytetin e Mitrovicës. (Tek tuneli i bllokuar në Mitrovicë nga ana e Zhabarit, ora 12:00)

- Mbahet seanca përfundimtare për rivendosje në lidhje me kërkesën e profesorit te Fakultetit Juridik, Mejdi Bektashi i cili e ka paditur organizatën joqeveritare Admovere për shpifje, pas publikimit të raportit 'Stafi Akademik i UP-së'  në të cilin Bektashi ishte radhitur si njëri nga profesorët plagjiatorë. (Gjykata Themelore në Pallatin e Drejtësisë, objekti A, numër 204, ora 13:30)