23 Maj 2019

Vërejtjet e avokatit të popullit s’merren parasysh nga institucionet!

Prishtinë, 22 shkurt - Lërë që nuk janë marr parasysh vërejtjet e sindikatave të sektorit publik për Ligjin e Pagave nga Qeveria, Kuvendi e Presidenti i Kosovës, por  as ato të Avokatit të Popullit.

Edhe për kundër faktit se presidenti i vendit Hashim Thaçi, zyrtarisht nuk e ka dekretuar Ligjin për Paga, të miratuar nga kuvendi dhe nuk ka dhënë asgjë zyrtare, sipas kohës, ligji të enjten vetëm se ka hyrë në fuqi  pa zhurmë.

Sindikatat që përfaqësojnë punonjësit e sektorit publik kanë shprehur revoltën e tyre ndaj këtij veprimi, kur dihet se kanë kërkuar që ligji të mos dekretohet dhe të rikthehet në parlament.  Ata kërkojnë  edhe ndihmën e Avokatit të Popullit që ligjin ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese për vlerësimin e ligjërisë.  

Nga ana tjetër Avokati i Popullit, Hilmi Jashari”, tha për “SyriKosova” se në vazhdimësi e kanë përcjellë procesin e hartimit të Ligji të Pagave, e po ashtu ka dhënë komente, të cilat nuk janë marrë parasysh nga Qeveria dhe Kuvendi.

Avokati i Popullit, tërheq vëmendjen se, nuk mund të ketë një qëndrim final karshi këtij ligji, përderisa nuk e posedon versionin final të tekstit të Ligjit të miratuar nga Kuvendi.

Pasi që për këtë ligj, Presidenti, nuk ka dhënë një qëndrim zyrtar brenda afatit të caktuar, ligji në fjalë ka hyrë në fuqi të enjten me 21 shkurt.

“Avokati i Popullit, do ta analizojë me kujdes përmbajtjen e këtij ligji, posa ta sigurojë tekstin e plotë të tij. Pas analizimit të këtij ligji, do të shqyrtojë mundësitë e veprimeve të mëtutjeshme në bazë të kompetencave të tij”, tha Hilmi Jashari për “SyriKosova”.

/Syri Kosova/

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 maj 2019 - Instituti për Politikë të Jashtme të Kosovës organizon konferencën "Politika  e Kosovës në këndveshtrim shkencor." (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Instituti Riinvest organizon konferencën “Korrupsioni nga ana e ofertës: Perspektiva e bizneseveve”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese dhe Internews Kosova do ta publikojnë Raportin Vjetor të Monitorimit të Gjykatave për vitin 2018. (Ambientet e objektit A të Pallatit të Drejtësisë, ora 10:00)

- Themelohet Shoqata e Inovacionit Financiar, nga institucione financiare jo-bankare. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Anulohet - Forumi Ballkanik organizon tryezën rajonale "Zgjedhjet parlamentare të BE-së dhe implikimet për Kosovën dhe rajonin e Ballkanit Perëndimor". (Hotel Sirius, ora 10:00)

 - Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e radhës të titulluar Indeksi i Zhvillimit të Sektorit të Prodhimit, ku do të prezantohen të gjeturat e një studimi mbi konkurrueshmërinë e sektorit të prodhimit. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- E Ngarkuara me Punë Coleen Hyland do të flasë me rastin e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të partnerit implementues të USAID-it Qendrës për Arsim të Kosovës dhe 7 komunave. (Hoteli Emerald, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të organizojë ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve për sportistët dhe trajnerët. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me Ambasadoren e Suedisë në Kosovë znj. Karin Hernmarck - Ahliny. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Aleanca Kroosvare e Bizneseve organizon konferencën për media me temë "Taksa 100% a është ekonomike a politike kundër Serbisë". (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

-  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpallë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut. (objekti i KQZ-së, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)