01 Tetor 2020

UNMIK-u përpiqet ta bëjë të pavlefshëm 10 shkurtin

Prishtinë, 3 shkurt - Halim Sylejmani, përfaqësues ligjor i familjëve të Mon Balajt dhe Arben Xheladinit, bëri publike sot një letër nga UNMIK-u rreth rastit të 19 shkurtit 2007 te Paneli Këshillues për të Drejtat e Njeriut (PKDNJ).

Halim Sylejmani ka thënë se: “Të enjten më 28 janar unë pranova përgjigjen më të fundit të UNMIK-ut drejtuar Panelit në lidhje me rastin e 10 shkurtit 2007. Në letrën e tij UNMIK-u thotë se rasti ynë nuk është i vlefshëm më te PKDNJ-ja për shkak të Udhëzimit të ri Administrativ të PSSP-së të shpallur më 17 tetor 2009. Neni 2 e bën të pavlefshëm çdo rast që është duke u shqyrtuar për dëmshpërblim në OKB dhe kërkon nga Paneli që t’i rishqyrtojë vendimet e mëparshme për pranueshmërinë. Në këtë letër PSSP-ja tregon se, sa i përket atij, PKDNJ-ja nuk ka pavarësi fare. Ai shkruan: “Nga Paneli pritet të veprojë në përputhje me UNMIK/AD/2009/1 dhe që brenda një kohe të shkurtër të përcaktohet për zbatimin e duhur të këtij vendimi.”

Sipas Sylejmanit kjo është përpjekja më e fundit e UNMIK-ut për të bllokuar rrugën tonë drejt drejtësisë. Vitin e kaluar sipas tij UNMIK-u ka ndërhyrë në mënyrë të vazhdueshme për të na penguar në mbajtjen e një dëgjimi publik. \"Përveç kësaj, ai pastaj i ka fyer familjet duke u ofruar kompensim me kusht që të heqin dorë nga e drejta e tyre për të mbajtur UNMIK-un përgjegjës. Në fund, pas dështimit për të bllokuar rastin tonë me këto metoda, PSSP-ja shfrytëzoi pushtetin e tij ekzekutiv për të shpallur një Udhëzim Administrativ, qëllimi i vetëm i të cilit është të bëjë rastin tonë të pavlefshëm\", është shprehur Sylejmani.

Ai ka thënë se UNMIK-u po bën gjithçka që është e mundur për të bllokuar përpjekjen me dinjitet të familjeve për të kërkuar drejtësi për vrasjen e bijve të tyre, Mon Balaj dhe Arben Xheladini, në një demonstratë paqësore, si dhe për plagosjen e rëndë të Zenel Zenelit dhe Mustafë Nerjovajt. \"Ne nuk do të heqim dorë nga lufta jonë për drejtësi dhe nga kërkesa për një hetim penal të pavarur\", ka deklaruar në fund Sylejmani.
 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)