15 Nëntor 2019

Topalli: AKI-ja po merret me çështjen e këshilltarit të Thaçit

Prishtinë, 26 qershor - Pas mbledhjes së Komisionit për AKI-në ku ishte i ftuar drejtori i Agjencionit për Inteligjencë Shpend Maxhuni, kryetari i komisionit Faton Topalli tha se kanë diskutuar për ish-këshilltarin serb të presidentit Hashim Thaçi Bratisllav Nikoliq.

Nikoliq është shkarkuar nga detyra pas raportimeve se ai është agjent i Shërbimit Sekret serb(BIA).

Ai tha se ende nuk janë vërtetuar akuzat që bëhen në drejtim të Bratisllav Nikoliq, por që organet po merren me ketë çështje.

“Pikërisht për shkak të shqetësimit të opinionit e kemi ftuar Maxhunin të na raportojë për këtë çështje. Nga ajo çka është thënë në mbledhje është se AKI nuk është përgjegjëse për të kontrolluar presidentin kënd e emëron e kënd jo. Nuk ka pas kërkesë zyrtare për verifikimin e personit. AKI po merret me këtë çështje, se a janë të vërteta ato që thuhen për ish këshilltarin. Mbetet që të raportohet në të ardhmen. Ajo që dihet është se Nikoliq ka qenë anëtar i bordit të PTK-së në vitin 2012 është emëruar. Nga 2016 merr rrogë nga Presidenca. Akuza që i bëhet Nikoliqit nuk është vërtetuar, organet po merren me këtë çështje”, tha Topalli, raporton ksp.

Ai bëri të ditur se në komision nuk kanë diskutuar për krizën humanitare që është paralajmëruar nga serbët.

Topalli tha se që nga marsi nuk është emëruar inspektori i përgjithshëm, për financat e AKI-së ku sipas tij përgjegjës për këtë emërim janë presidenti dhe kryeministri.

“ Është shqetësim i komisionit që AKI që 3 muaj është pa kontroll të brendshme”, tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 nëntor 2019 - Klinika e Neonatologjisë dhe Shoqata e Neonatologëve të Kosovës, organizojnë Konferencën e I-rë nderkombëtare. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Policia e Kosovës në shënim të ditës botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor, në bashkëpunim me Këshillin e Sigurisë në Trafikun Rrugor dhe me Shoqatën e Sigurimeve , do të mbaj tryezë për shënimin e kësaj dite. (Salla Orion në Prishtinë në afërsi të Kino ABC, ora 9:30)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon tryezën dhe punëtorinë me temën “Status quo e Zhvillimit të Kërkimit dhe Inovacionit në Kosovë: Ide rreth së ardhmes së K&I në Kosovë”, mbështetur nga Projekti HERAS i cili përkrahet nga Qeveria e Austrisë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale mban punëtorinë lidhur me “Udhëzuesin për miradministrimin e aktiviteteve minerare dhe mjedisore. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë, përmes projektit Interdev 2, organizon një panair me shoqatat e grave prodhuese për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Sipërmarrësisë së Grave. (Qendra Kulturore në Viti, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së, gjenerata e dytë 2019. (Kazerma 'Adem Jashari' në Komandën e Forcave Tokësore në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuniteti artistik organizon takim përkujtimor për regjisoren Arzana Kraja. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Organizata ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizon ceremoninë e hapjes të minibibliotekës së lagjes Ulpiana. (Te fontana në lagjen Ulpiana, ora 12:00).

- Ministri i MMPH-së, Fatmir Matoshi, do të nënshkruajë gjashtë Udhëzime Administrative që avancojne fushën e kadastrës dhe regjistrimit të pronës. (Zyret e Agjencisë Kadastrale të Kosoves, ndërtesa e Arkivit të Kosovës, ora 14:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Ramiz Azizi, do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti nga muaji korrik deri në muajin tetor për Gjykatën Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 14:30)

- Mbahet marsh përkujtimor në këmbë nga Lagja Arbëria, rrugës Fehmi Agani deri te Teatri Kombëtar ku do të bëhet ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. (Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli”, ora 18:00)

- Mbahet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizn hapjen e ekspozitës individuale të autores Lumjetë Havolli, e titulluar "Is This Me...Or i Do it For You Only!?". (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social feston hapjen e Linjës telefonike për parandalim të vetëvrasjes "Linja e Jetës" në Kosovë! (Menza Ramiz Sadiku, ora 21:00)