22 Prill 2021

Thaçi-Haradinaj zhvillojnë një takim jozyrtar

Prishtinë, 16 qershor - Kryeministri kosovar Hashim Thaçi ka zhvilluar mbrëmë një takim jozyrtar me liderin e opozitës dhe kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj.

Takimi, siç raporton BBC, është zhvilluar në ambientet e një restoranti gjatë një pritjeje private të organizuar me rastin e ditëlindjes së ambasadorit amerikan në Prishtinë, Kristofer Dell.

Thaçi dhe Haradinaj kanë qëndruar për disa minuta bashkë, ku kanë pasur një bashkëbisedim të shkurtër si dhe kanë bërë disa fotografi.

Në rrethin e ngushtë të këtij takimi ishte edhe ambasadori britanik Endi Sparks dhe ambasadori amerikan Kristofer Dell. Ky është takimi i parë mes tyre që kur qeverinë e Kosovës e drejton Hashim Thaçi, dhe si i tillë cilësohet një takim i rëndësishëm, megjithëse takim joformal.

Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj kanë qenë ndër figurat kryesore të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët pak kohë pas përfundimit të konfliktit të armatosur në Kosovë, krijuan partitë e tyre politike.
Haradinaj është kryeministër i vendit në vitin 2005, kur u detyrua ta ndërpriste mandatin për t\'u përballur me akuzat për krime lufte në Gjykatën e Hagës.

Ai u lirua si i pafajshëm dhe menjëherë pas kthimit vazhdoi aktivitetin tashmë në opozitë.
Ndërkohë, Hashim Thaçi mori drejtimin e qeverisë pas zgjedhjeve të vitit 2007, ku partia e tij mori shumicën e votave.

Marrëdhëniet ndërmjet Thaçit dhe Haradinajt, asnjëherë nuk arritën të ishin në suaza normale të komunikimit.

Vetë Haradinaj është shquar si njëri ndër kritikuesit më të fortë për qeverinë dhe kryeministrin Thaçi, ndërkohë që ky i fundit nuk ka treguar shenja bashkëpunimi, posaçërisht me Haradinajn dhe partinë e tij.
Besohet se takimi i të martës, megjithëse takim jozyrtar, mund të nisë një fazë ç\'tensionimi në raportet ndërmjet dy politikanëve me influencë në Kosovë.

Thaçi aktualisht është në koalicion me partinë e presidentit të vendit, Lidhjen Demokratike të Kosovës. /bbc/

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)