03 Qershor 2020

Steinberg: Do të punojmë për konsolidimin e shtetit të Kosovës

Prishtinë, 8 prill - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni është takuar sot me zv/sekretarin e shtetit amerikan James Steinberg, i cili po viziton Prishtinën.

Gjatë takimit shumë përmbajtjesor dhe miqësor, ministri Hyseni dhe zv/sekretari i shtetit amerikan Steinberg, biseduan për çështje të cilat kishin në fokus Kosovën dhe zhvillimet në të dhe rreth saj.

Ministri Hyseni e njohu bashkëbiseduesin me progresin në Kosovë dhe me zhvillimet e brendshme, ndërkaq nga ana e tij zv/sekretari amerikan i shtetit Steinberg i rikonfirmoi ministrit Hyseni mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-ve për Kosovën dhe shtetndërtimin e saj.

“Do të vazhdojmë të punojmë shumë për konsolidimin e shtetit të Kosovës”, theksoi mes tjerash Steinberg.

Temë e bisedës ishte edhe procesi i njohjeve, i cili nga të dy bashkëbiseduesit u vlerësua si shumë i rëndësishëm.

Në vazhdën e kësaj teme, zv/sekretari i shtetit Steinberg e siguroi ministrin Hyseni për mbështetjen e mëtejme të SHBA-ve në çuarjen përpara të këtij procesi.

Në takim, gjithashtu u fol edh për pjesëmarrjen e Kosovës në nismat rajonale e ato evropiane, përçka ministri Hyseni potencoi se “Kosova do të marrë pjesë në këto nisma e takim vetëm si e barabartë m shtetet e tjera”.

Në takim midis ministri Hyseni dhe zv/sekretari amerikan të shtetit Steinberg u rikonfirmuan edhe njëherë miqësia mes Kosovës dhe SHBA-ve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )